مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان گفت: شاخص های امنیتی استان کرمان در سه سال اخیر 25 درصد ارتقا پیدا کرده است.
خلیل همایی افزود: به همت نیروی انتظامی بویژه پلیس آگاهی استان، میزان دستگیری قاتلان فراری در سال 94 و پنج ماه اول سال 95 به 140 درصد رسیده در حالی که استاندارد جهانی این شاخص 80 درصد است.

وی با بیان اینکه آمارها در حوزه امنیت استان به صورت مرتب رصد می شود اظهار کرد: تیر ماه امسال نسبت به ماه قبل از آن، در بحث سرقت مسلحانه 59 درصد، قتل مسلحانه 17 درصد و در اقدامات ایذایی یعنی تیراندازی هایی که به قصد ایجاد رعب و وحشت در برخی مناطق جنوب و شرق صورت می گیرد، 18 درصد کاهش داشتیم.
وی گفت: در مرداد ماه نیز روند کاهشی ادامه یافته و گروگانگیری ها 40 درصد کاهش داشته، سرقت مسلحانه 29 درصد و قتل مسلحانه 20 درصد کاهش پیدا کرده و اقدامات ایذایی ثابت بوده است.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان افزود: با اقدامات دستگاه های ذیربط در مجموع 9 درصد شاخص های امنیتی استان افزایش یافته است و مردم نیز این بهبود را احساس می کنند.
وی تصریح کرد: در این مدت با پیگیری شورای تامین و پلیس آگاهی، عاملان برخی قتل های سال های قبل هم شناسایی و با همت نیروی انتظامی و اداره اطلاعات و کمک موثر ارکان قضایی در استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس، خراسان، سمنان و حتی آذربایجان دستگیر شده اند.
همایی درباره وضعیت خودکشی در استان کرمان گفت: در حال حاضر در بحث خودکشی رتبه 31 کشور و آخرین استان هستیم و کشورمان هم به لحاظ استانداردهای جهانی در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارد.
وی افزود: آمار خودکشی در سال های 89 تا 91 به رشدی معادل 24 درصد رسیده بود اما با کاهش 11 درصدی در سال 94 مواجه شد و دلیل آن هم ناشی از کاهش دغدغه های مردم و عدم استیصال روانی آنها در این دوره است.

*امنیت اقتصادی لازمه توسعه
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان گفت: آنچه جامعه ما را از سایر جوامع متفاوت می کنند، رفتارهای اخلاقی براساس ارزش های اسلامی است و هرچه اخلاق گسترش یابد، امنیت هم بیشتر می شود همان گونه که هرچه اقتصاد توام با عدالت اجتماعی بهتر باشد، امنیت هم ارتقا پیدا می کند.
وی با اشاره به اینکه استاندار کرمان بر شعار توسعه بر محور ولایت تاکید دارد و هدف وی توسعه استان است افزود: بنابراین اقدامات توسعه ایی مدیریت استان کارکرد امنیتی دارند یعنی هرچه توسعه و پیشرفت به صورت متوازن صورت پذیرد و هرچه امنیت اقتصادی طبقات مختلف مردم استان به ویژه در زمینه اشتغال بیشتر شود، تمامی سطوح امنیت افزایش یافته و جرم و جنایت کمتر اتفاق می افتد.
همایی تاکید کرد: هم امنیت عینی و هم امنیت روانی هر دو مدنظر ماست و این بدان معناست که در جامعه هم باید امنیت واقعی موجود باشد و هم مردم احساس امنیت کنند.
وی گفت: سرمایه گذار در جایی که تنش است وارد نمی شود و از حدود 80 هزار میلیارد تومان تفاهمنامه منعقده در استان که طی 2 سال و نیم گذشته در چارچوب مثلث توسعه اقتصادی صورت گرفته بخش عمده آن بواسطه ایجاد امنیت پایدار و آرامش سیاسی بوده است.
وی بیان کرد: جنوب استان کرمان طی دهه های گذشته به دلائلی عقب نگه داشته شده و به همین دلیل استاندار و معاونان ایشان ضمن اعتقاد به توسعه متوازن در همه مناطق استان، معتقدند که توسعه بیشتری در جنوب و شرق اتفاق بیفتد.

*اقدامات امنیتی در جنوب استان کرمان
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان گفت: یکی از دلایل کند شدن آهنگ توسعه، ناامنی در سنوات گذشته بوده است و هر میزان که ضریب امنیت در جنوب افزایش پیدا کند، به توسعه کمک کرده ایم و در این چهارچوب با راهبرد کلی توسعه در استان هماهنگ حرکت می کنیم.
وی با بیان اینکه امنیت موجب توسعه و توسعه نیز موجب امنیت می شود گفت: اقداماتی که در شهرستان قلعه گنج در جهت اقتصاد مقاومتی انجام شده آمار جرائم را 70 درصد کاهش داده و این نشان می دهد که تقویت اقتصاد از دامنه جرم می کاهد.
همایی افزود: کسی که در منطقه بخواهد سرمایه گذاری کند باید از وجود امنیت سرمایه مطمئن باشد.
وی تصریح کرد: ناامنی مانند بعضی بیماری ها پیشرونده و بی تفاوتی در حوزه امنیت مهمترین آفت است، بنابراین ما از کوچکترین رخداد ضد امنیتی گذشت نمی کنیم و آن را نادیده نمی گیریم.
وی با اشاره به عملیات اخیر انهدام گروه مختار جهش در منطقه جبالبارز گفت: دستگیری اشراری که مرتکب قتل و گروگانگیری و باج گیری می شدند، موجی از رضایتمندی را میان مردم منطقه به همراه داشته و هم اکنون تعدادی از فریب خوردگان در جنوب و شرق استان درخواست تسلیم و تامین داده اند که در حال بررسی هستیم.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان تاکید کرد: اگر بخواهیم جنوب توسعه پیدا کند باید عوامل مخل امنیت به دست قانون سپرده و به سرعت و با قاطعیت با آنها برخورد شود.

*تدوین سند توسعه نظم و امنیت استان
وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری می فرمایند امنیت یک حق است گفت: چتر امنیتی گسترده است و در هفت لایه فردی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، زیست محیطی، بهداشتی و موادغذایی تعریف می شود.
همایی گفت: با همکاری فرماندهی و دفتر تحقیقات کاربردی نیروی انتظامی استان، دانشگاه شهید باهنر و اداره کل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان در سال 93 کار مطالعاتی مشترکی انجام شد و سند توسعه نظم و امنیت را تدوین کردیم که اول بهمن 93 رونمایی شد.
وی افزود: الزامات قانونی و تجربیات بین المللی را در این سند در نظر گرفتیم و این سند یکی ازکارهای مهم استان است که بر مسئول سازی و همراه سازی دستگاه های اجرایی، نهادهای مردمی و رسانه ها در حوزه نظم و امنیت تاکید دارد.

*فعالیت های امنیتی سال گذشته در کرمان
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان گفت: انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی اسفند سال گذشته به لحاظ نظم و امنیت جزو شاخص ترین انتخابات استان در طول دهه های گدشته بود و کوچکترین تنش و مشکل امنیتی در آن وجود نداشت.
وی تاکید کرد: اگر برنامه های فرهنگی مجوز قانونی دارند، دلیلی بر ممنوعیت یا اخلال در آنها نیست و باید امنیت این برنامه ها تضمین شود و بر همین اساس صدها برنامه در استان کرمان بدون مشکل برگزار شده است.
همایی افزود: در دو سال گذشته حتی یک مورد برخورد قهری با تجمعات در استان کرمان انجام نشده و پرونده برخورد امنیتی و انتظامی با اعتراض های کارگری، صنفی و اجتماعی در استان کرمان به کلی بسته شده است.
وی گفت: ما انتقاد و اعتراض را حق قانونی و طبیعی مردم می دانیم اما موکدا توصیه می کنیم برای ابراز انتقاد یا احقاق حق خود، نباید مرتکب جرم شوند یا به شخصی یا چیزی آسیب برسانند و حقی از دیگران ضایع کنند.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان اظهار کرد: حدود 2 هزار هکتار از اراضی حاشیه ای در سطح استان از تصرف زمین خواران آزاد و در این راستا 31 جلسه شورای تامین به ریاست شخص استاندار برگزار شده است.
وی گفت: از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید یکهزار و 370 جلسه شورای تامین در استان کرمان تشکیل شده و برای اولین بار در کشور، شوراهای تامین منطقه ای را راه اندازی کرده ایم.
همایی اضافه کرد: مسابقات اولترا ماراتن کویر شهداد در اردیبهشت سال جاری با اشراف و احاطه کامل نیروهای انتظامی و امنیتی در استان کرمان برگزار شد و گردشگران و ورزشکاران خارجی شگفت زده شدند.
وی گفت: همه اقداماتی که در جهت ارتقای نظم و امنیت انجام می شود به گونه ای صورت می گیرند که کوچکترین تنش یا بحران و حتی دغدغه ای ایجاد نکنند و دلیل آن هم تکیه بر دو اصل پیش بینی و پیشگیری است.
وی افزود: البته زیرساخت های امنیتی به لحاظ امکانات و تجهیزات باید تقویت شود بویژه طرح پایش تصویری و نصب دوربین در سطح شهرها و جاده ها را در اولویت قرار داده ایم.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان گفت: محدوده عملیاتی و قضایی ما مرزهای جغرافیایی استان است ولی اشراف واحدهای اطلاعاتی و امنیتی مرز نمی شناسد و لذا خارج از مرزهای استان نیز چتر اطلاعاتی و اشراف امنیتی گسترده است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر حتی یک گروه مسلح مستقر در استان نداریم در حالی که در دهه های گذشته بیش از 200 گروه مسلح در مناطق مختلف استان داشته ایم و امروز به حرمت خون شهدای نظم و امنیت و تلاش شبانه روزی دست اندرکاران، امنیت بی نظیری بر استان حاکم است.

*مشکلات فرهنگی تهدید جدید امنیتی
همایی بیان کرد: در حال حاضر جنس موضوعات امنیتی و انتظامی تغییر کرده و ریشه های آن فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است و هرچه در توسعه اقتصادی موفقیت حاصل شود به کاهش جرم کمک می شود.
وی افزود: مهمترین تهدید امنیتی در حال حاضر در استان جرائمی است که ریشه های فرهنگی و اجتماعی دارند و نیازمند ورود جدی دستگاه های متولی فرهنگ هستیم.
وی گفت: باید در حوزه فرهنگی احساس خطر کنیم و نهادهای مربوط همان گونه به میدان بیایند که نهادهای امنیتی و انتظامی آمده اند.

*رسانه ها اجزای زنجیره امنیت استان
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان گفت: رسانه ها در اصل یکی از اجزای زنجیره امنیت هستند و در راهبرد مسئول سازی و همراه سازی در سند توسعه نظم و امنیت استان هم نقش رسانه ها پیش بینی شده است.
وی تصریح کرد: در راهبرد مسئول سازی نه تنها همه دستگاه های اجرایی، شرکت ها و موسسات عمومی در تامین امنیت مسئولیت دارند بلکه تک تک افراد جامعه و بخش های خصوصی نیز در امنیت مسئول هستند.
همایی افزود: رسانه ها رکن مهمی در چرخه امنیت هستند و باید برای تسهیل سرمایه گذاری و کارآفرینی و امنیت روانی جامعه کمک کنند.
وی اظهار کرد: در این میان تفاوتی بین نشریات، صدا سیما و رسانه های دیجیتالی و مجازی نیست و همه باید در راستای امنیت روانی جامعه و آگاهی بخشی و اطلاع رسانی صحیح، شفاف و به موقع مشارکت کنند.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان گفت: باید در انتشار اخبار سرعت، صحت، دقت و همچنین ملاحظات امنیتی مد نظر باشد تا شایعه به وجود نیاید و مردم نگران نشوند.
وی تاکید کرد: هر رخداد امنیتی یا هر رخدادی که تبعات امنیتی داشته باشد، باید پس از کسب مجوز و تاییدیه از کمیسیون اطلاع رسانی شورای تامین استان انتشار پیدا کند.

*ساماندهی اتباع خارجی استان
همایی درباره موضوع اتباع بیگانه گفت: در بحث ساماندهی اتباع خارجی، استان کرمان طرحی را ارائه کرد که با اندکی اصلاح، مصوبه شورای امنیت کشور شده و به عنوان طرح ملی ابلاغ شده است.
وی بیان کرد: در طرح ساماندهی اتباع خارجی، اصلاح قوانین در رابطه با تشدید مجازات مرتکبین به جابجایی اتباع غیر مجاز، اردوگاه های اجباری برای اتباع غیر مجاز و تسهیل ورود قانونی دیده شده تا مجلس شورای اسلامی قوانین لازم را وضع کند.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان گفت: سال قبل 103 هزار نفر از اتباع خارجی که غیر قانونی وارد شده بودند توسط نیروی انتظامی دستگیر و از استان طرد شده اند ولی این کافی نیست و باید بقیه موانع هم برطرف شود.
وی افزود: اگر این طرح به طور کامل و هماهنگ در تمام استان ها اجرا شود اثیر بسیار زیادی در حوزه های امنیتی، فرهنگی و اقتصادی استان خواهد گذاشت.