مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری در بازدید از شرکت دانش بنیان «تردد راهنما» مجری سامانه های هوشمند تردد شمار آنلاین و پایش تصویری، با اشاره به نقش تاثیرگذار سامانه های پایش تصویری در پیشگیری از جرم، شناسایی مجرمین و ارتقای امنیت، گفت: این سامانه ها در کاهش تخلفات راهنمایی و رانندگی و هم چنین افزایش سرعت برخورد پلیس با متخلفان و کشف جرائم تاثیر بسزایی دارند.
به گزارش اداره کل امنیتی و انتظامی، خلیل همایی با تاکید بر این که شبکه ی امنیتی باید چند لایه باشد، اظهار داشت: طرح پیشنهادی سامانه های هوشمند حمل و نقل شهر کرمان در اولویت قرار دارد و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری کرمان و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای به عنوان متولیان امر، در حال طراحی و اجرای بزرگترین پروژه ی پایش تصویری در 23 شهرستان و 16 هزار کیلومتر از جاده های استان هستند و بررسی لایه های امنیتی این طرح، مهم ترین اولویت دستگاه‌های امنیتی و انتظامی ست.

همایی با اشاره به کاهش قابل توجه تصادفات و تلفات انسانی در مکان هایی که دوربین های نظارتی نصب گردیده، گفت : برای بالا بردن ضریب امنیت شهروندان و کاهش تلفات ناشی از تصادفات رانندگی، در حال بررسی توانمندی شرکت های داخلی برای تحقق این پروژه‌ی مهم هستیم.
وی هدف از این بازدید را بررسی نرم افزار پایش تصویری و هم چنین تجهیزات فنی و توانایی علمی شرکت دانش بنیان «تردد راهنما» عنوان کرد و اظهار داشت: گزارش فنی کاملی از نحوه ی اجرای این طرح از سوی مدیرعامل شرکت ارائه و بر موارد مد نظر اداره کل امنیتی و انتظامی در خصوص این طرح تاکید شد.
در حاشیه این بازدید، مجید نورانی مدیرعامل شرکت مهندسی «تردد راهنما»، با اشاره به این که این شرکت از سال 84 تاسیس و تاکنون با 11 استان کشور در زمینه اجرای سیستم های هوشمند حمل و نقل همکاری کرده است، اظهار داشت: شرکت دانش بنیان « تردد راهنما» از سال 90 با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای درحال همکاری است و پروژه های بسیار خوبی را در جنوب کشور به خصوص در استان های کرمان، فارس، سیستان و بلوچستان، بندرعباس و یزد اجرا کرده است.
وی با بیان این که شرکت «تردد راهنما» در استان کرمان 6 سامانه سرعت سنجی را در محورهای مواصلاتی استان اجرا کرده است، خاطر نشان کرد: هم چنین 34 سامانه تردد شمار آنلاین توسط این شرکت در محورهای مختلف استان نصب شده است که بارترافیکی این محورها را رصد می کند.
وی به ارائه گزارشی در خصوص چگونگی ثبت تصویر، زمان عبور و پلاک خودرو به وسیله سامانه پایش تصویری طراحی شده توسط این شرکت پرداخت و گفت: استخراج شماره پلاک و ارسال تصویر به سرور مرکزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به صورت اتوماتیک و آنلاین انجام می شود.
وی افزود: تصاویر ارائه شده توسط این سیستم در شرایط آب و هوایی مختلف و هم چنین کلیه ساعات شبانه روز، وضوح لازم را دارد به طور ی که فرآیند پلاک خوانی با دقت بسیار بالا ثبت می گردد.
نورانی با بیان این که طراحی این سامانه هوشمند حمل و نقل توسط مهندسان و طراحان برجسته صورت گرفته است، افزود: دقت سرعت سنجی، پلاک خوانی و استخراج کلیه ی خودروهای عبوری در این سامانه بسیار بالا و اپراتور و عامل انسانی هیچ نقشی در این سیستم نداشته و کلیه ی فرآیندها به طور خودکار و اتوماتیک صورت می گیرد.
نورانی ضمن اظهار نارضایتی از عدم حمایت از شرکت های بومی از سوی برخی دستگاه های دولتی و خروج سرمایه از استان، اظهار داشت: شرکت ما قابلیت راه اندازی 15 ایستگاه پایش تصویری و تردد شمار آنلاین در هر ماه را دارد و هزینه هایی که در مقایسه با شرکت های برون استانی برای اجرای این ایستگاه ها دریافت می کند 20 تا 30 درصد کمتر است.