مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان در کمیته فنی پایش تصویری استان، با اشاره به این که ارتقای امنیت ایجابی در اولویت اول کار دستگاه های امنیتی و انتظامی استان قرار گرفته است، گفت: راه اندازی سامانه پایش تصویری متمرکز در استان بر طبق دستور العمل شورای امنیت کشور به طور جدی در دستور کار بوده و تا کنون جلسات متعددی در این راستا برگزار شده است.
به گزارش اداره کل امنیتی و انتظامی، خلیل همایی با اشاره به وجود 16 هزار کیلومتر راه در استان و اهمیت تحت پوشش قرار گرفتن این محورهای مواصلاتی به سیستم پایش تصویری، اظهار داشت: دستور العمل شورای امنیت کشور به کلیه دستگاه های مربوطه ارسال شده تا پایش تصویری به منظور ارتقای امنیت استان را در اولویت کاری خود قرار دهند.
وی ادامه داد: نظرات کارشناسی نیز از سوی دستگاه های مربوطه به کمیته فنی پایش تصویری ارائه شده که پس از جمع بندی در شورای تامین استان مطرح و در این خصوص تصمیم گیری می شود.
همایی به نقش تاثیرگذار این اقدام در ارتقای توان امنیتی استان اشاره و خاطرنشان کرد: امنیت بستر توسعه است و کلید توسعه‌ی استان در این بستر می چرخد، بنابراین استاندار برای ارتقای سیستم پایش تصویری محدودیت هزینه ای قائل نشده است.
وی به پیگیری‌های صورت گرفته در خصوص ارتقای سیستم پایش تصویری استان در سفر رئیس جمهور، وزیر اطلاعات و سفرهای متعدد وزیرکشور به استان اشاره و تاکید کرد: با جمع بندی های صورت گرفته، تا پایان سال 94، 900 دوربین اعلام نیاز شد که در فاز اول مقرر گردید 395 دوربین دستگاه های مختلف استان، به سیستمی یکپارچه بپیوندند.
سخنگوی کمیسیون اطلاع رسانی امنیت استان، از تاکید شورای تامین به  مسئولان دستگاه های مختلف شهرستان های استان در خصوص اولویت ارتقای سیستم پایش تصویری شهرستان ها خبر داد و اظهار داشت: در پی این تاکیدات به عنوان نمونه در شهرستان بم توسط شهرداری حدود 2 میلیارد تومان اعتبار برای نصب دوربین در محورهای مختلف این شهرستان و هم چنین سطح شهر در نظر گرفته شده است که به زودی مراحل اجرایی آن آغاز و شرق استان به سیستم نظارت و پایش تصویری یکپارچه مجهز خواهد شد.
وی با بیان این که در دستورالعمل شورای امنیت کشور کلیه جوانب امنیتی، انتظامی، ترافیکی و راهداری دیده شده است، خاطرنشان کرد: بر طبق این دستور العمل به هرکدام از دستگاه های مربوطه، دسترسی لازم داده می شود.
همایی با اشاره به این که سیستم متمرکز پایش تصویری استان، مشکلات گذشته در این خصوص را مرتفع کرده است، گفت: این سیستم پازلی‌ست که با لینک دوربین های دستگاه های مختلف به یکدیگر، توان امنیتی استان را چند برابر خواهد کرد.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری، مجموعه های سپاه، نیروی انتظامی، اطلاعات، دادستانی و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری را مسئول نظارت بر اجرای سیستم متمرکز پایش تصویری در استان دانست و گفت: در حال حاضر دو مرکز مانیتورینگ در مرکز استان وجود دارد، ضمن این که یک مرکز بزرگ نیز از سوی اداره کل مدیریت بحران استانداری پیشنهاد شده است که در صورت موافقت کمیته فنی، این مرکز به عنوان مرکز جامع مانیتورینگ استان در نظر گرفته می شود.
وی با تاکید بر لزوم تسریع در اجرای سیستم متمرکز پایش تصویری استان، اظهار داشت: این سیستم نه تنها ارتقای امنیت استان را در پی دارد، بلکه در کاهش موازی کاری و کاهش هزینه هایی که در زمینه پایش تصویری توسط دستگاه های مختلف می شود، نقش بسزایی خواهد داشت.
همایی به اقداماتی که در راستای دستورالعمل شورای امنیت کشور در استان صورت گرفته است، اشاره کرد و افزود: با هماهنگی دادستان عمومی و انقلاب دستگاه‌های مختلف از جمله بانک ها و کارخانجات و صاحبان مجتمع های بزرگ را موظف به نصب دوربین در محیط پیرامون مجموعه‌ی خود کرده ایم و با اقداماتی از این دست در حال حاضر در شهرستان های جنوبی استان از جمله رودبار جنوب تعداد قابل توجهی دوربین نظارتی نصب شده یا در حال انجام است.
وی در پایان با تاکید بر این که پیوست امنیتی در کلیه ی طرح های اجرایی استان، باید دیده شود، خاطرنشان کرد: امنیت بعد زمان نمی شناسد و همانگونه که در گذشته های دور به برج و بارو برای تامین امنیت نیاز بود، امروز به سیستم پایش تصویری نیاز است و در آینده نیز به تکنولوژی های دیگر نیاز باشد، بنابراین باید در بحث امنیت آینده نگری را مد نظر داشت.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری، اقداماتی از جمله اجرای طرح کمربند سبز 70 کیلومتری شهر کرمان را اقدامی موثر در راستای تامین امنیت این شهر دانست و اظهار داشت: این اقدام از گسترش حاشیه نشینی جلوگیری و محدوده شهر را مشخص نموده و بنابراین کنترل های امنیتی توسط پلیس را تسهیل کرده است و با ایجاد حلقه های متعدد نظارت تصویری، ضریب امنیت شهروندان و ارتقای نظم عمومی را افزایش خواهیم داد.
معاون دادستان عمومی و  انقلاب کرمان نیز در این کمیسیون با اشاره به ضرورت راه  اندازی سامانه متمرکز پایش تصویری در استان، گفت: این سامانه به منظور تامین نیاز دستگاه های مختلف باید در کمترین زمان ممکن راه اندازی شود.
سلیمانی با بیان این که در دستور العمل شورای امنیت کشور، سیاست های دستگاه های مختلف دیده شده است، اظهار داشت: کارشناسان اعزامی از سوی دستگاه ها باید با دقت بررسی های خود را انجام داده و در کوتاه ترین زمان ممکن، پیشنهادات خود در خصوص نقاط مناسب برای نصب دوربین های مختلف نظارتی، کنترل ترافیک و امنیتی را اعلام و یک پلان واحد را ارائه کنند.
وی خاطرنشان کرد: در سیستم متمرکز پایش تصویری، امنیت در همه ی ابعاد دیده شده است و اجرای این سیستم در کاهش هزینه های دستگاه ها نیز بسیار موثر است.