مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان در جلسه ستاد استانی اربعین حسینی که صبح امروز با حضور اعضای این ستاد در سالن پیامبر اعظم استانداری برگزار شد، با بیان این که سهمیه ی استان برای عبور از مرز شلمچه در اربعین امسال 30 هزار نفر پیش بینی شده بود، گفت: بر طبق آمار سامانه سماح، تعداد متقاضیانی که از استان کرمان ثبت نام کرده اند از 40 هزار نفر گذشته است.
به گزارش اداره کل امنیتی و انتظامی استانداری، همایی با اشاره به این که استقرار هیئت کنسولی عراق برای تسریع در صدور روادید در محل ساختمان سابق اداره کل حج و زیارت استان انجام و تاکنون بیش از 25 هزار روادید توسط این هیئت صادر گردیده است، اظهار داشت: 6 نقطه در استان برای پذیرایی از زائران استان های همجوار پیش بینی شده که این نقاط شامل امام زاده زید شهرستان بم، امام زاده علی شهرستان سیرجان، امام زاده صالح شهرستان انار و امام زاده محمد و بقعه شیخ شهاب الدین شهر کرمان و هم چنین مسجد  ابوالفضل شهر رفسنجان می باشند.
وی به اقداماتی که برای جلوگیری از ایجاد بازار سیاه حمل ونقل صورت گرفته اشاره و خاطرنشان کرد: ترتیبی اتخاذ شده است که بازار سیاه وجود نداشته باشد و هم چنین در رفت آمد عادی مردم هم مشکلی ایجاد نشود.
همایی ادامه داد: در خصوص تشرف اتباع  افغان نیز تمهیدات لازم اندیشیده شده و برای اتباعی که دارای کارت آمایش، گذرنامه یا دفترچه پناهندگی از کمیساریا هستند، گذرنامه موقت صادر می شود.
دبیر ستاد استانی اربعین حسینی با اشاره به این که رادیو اربعین کرمان نیز فعال بوده و اطلاع رسانی لازم به زائران از این طریق انجام می شود، اظهار داشت: پیش بینی های لازم برای تامین سوخت نیز از سوی شرکت پخش فرآورده های نفتی استان انجام شده، ضمن این که کمیته امداد و نجات ستاد اربعین شامل دانشگاه علوم پزشکی و جمعیت هلال احمر استان آمادگی لازم برای اعزام آمبولانس و انجام خدمات بهداشتی و درمانی را دارند.

پیش بینی ثبت نام 55 هزار زائر در استان کرمان
مدیرکل حج و زیارت استان نیز در این جلسه ضمن تشکر از ذکاء اسدی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و جانشین ستاد اربعین حسینی و هم چنین همایی مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری و دبیر این ستاد به خاطر درایت، پیگیری ها و نظارت مستمر بر روند اجرای کار، اظهار داشت: در این رابطه از سوی استانداری سنگ تمام گذاشته شد و ما توانستیم به سرعت آنچه را که برای تسریع در انجام امور لازم بود، محقق کنیم.
حجت الاسلام و المسلمین صاحبی با بیان این که در سال گذشته 23 هزار نفر از استان کرمان به مراسم اربعین اعزام شدند، اظهار داشت: تا کنون 40 هزار نفر در سامانه سماح برای شرکت در این مراسم ثبت نام کرده اند که پیش بینی می شود این  آمار تا 28 آبان ماه که آخرین روز ثبت نام است، به 55 هزار نفر برسد.
وی به مشکلاتی که سایر استان های کشور در بحث صدور روادید داشته اند، اشاره و خاطرنشان کرد: در استان کرمان جای نگرانی برای صدور ویزا نداریم و با همت نیروهای کنسولی که در استان کرمان مستقر هستند و فعالیت آن ها از 8 صبح تا 23 شب، کار در استان بدون وقفه و مشکل در حال انجام است، به طوری که صدور ویزا برای زائران استان یزد نیز از طریق استان کرمان در حال انجام است.
وی با بیان این که تا کنون 25 هزار روادید صادر و 6 هزار و 641 روادید از این تعداد تحویل کنسولگری جهت صدور ویزا شده است، اظهار داشت، تا کنون 36 هزار و 175 مورد صدور حواله داشته ایم که با احتساب کنسلی ها ، پیش بینی می شود امسال 40 هزار مورد صدور ویزا انجام شود.

اطلاع رسانی از سوی رسانه ها ضعیف است
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان نیز با بیان این که فضای اطلاع رسانی توسط رسانه های استان با توجه به کار عظیمی که در حال انجام می باشد، ضعیف است، خاطرنشان کرد: صدا و سیما و رسانه ها باید تلاش هایی که در استان صورت می گیرد را منعکس کنند و مستند سازی، اطلاع رسانی و جریان سازی های فرهنگی از طریق آن ها انجام شود.
صدفی برلزوم  ایجاد ایستگاه هایی برای پاسخگویی به سوالات مردمی در محل های برگزاری نماز جمعه در استان تاکید کرد.

استقرار 17 موکب و 1400 خدمه برای پذیرایی از زائران در عراق
متقی نماینده ستاد بازسازی عتبات عالیات استان نیز از ساماندهی 17 موکب در عراق برای خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی خبر داد و اظهار داشت: در قالب این موکب ها 1400 نفر آمادگی خدمات رسانی به زائران را دارند که موکب های مستقر در عراق از شهرستان های انار، بم، جیرفت، رفسنجان، زرند، سیرجان، شهربابک، عنبرآباد، کهنوج و کرمان است.
وی با بیان این که امکان اسکان و تغذیه 30 هزار نفر در عراق فراهم شده و این امر از محل کمک های مردمی است، خاطر نشان کرد: در هر روز 6 هزار اسکان صورت می گیرد و موکب های مستقر در عراق از 24 آبان تا 3 آذرماه سال جاری به زائران خدمات ارائه می دهند.
فاطمی معاون مدیرکل کل اوقاف و امور خیریه استان نیز با بیان این که 300 هزار شیعه پاکستانی از کانال استان کرمان عازم مراسم اربعین حسینی هستند، اظهار داشت: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان معین استان های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی برای اعزام زائران پاکستانی به مراسم اربعین حسینی است و در این رابطه تمهیدات لازم برای اسکان و تغذیه آن ها انجام شده است.

نیازهای حوزه اطلاع رسانی از سوی دبیر ستاد اربعین به صد ا و سیما اعلام شود
میقانی قائم مقام صدا و سیمای مرکز کرمان نیز در این جلسه با اشاره به این که علاوه بر رادیو اربعین، برنامه های دیگری نیز برای اطلاع رسانی و فرهنگسازی حرکت بزرگ اربعین در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری به عنوان دبیر ستاد اربعین دستورالعمل هایی را به صورت روزانه جهت اطلاع رسانی به مردم برای ما ارسال می کند که برای پوشش  سایر نیازهای حوزه اطلاع رسانی که به صورت متمرکز از سوی دبیر ستاد اربعین حسینی به ما اعلام شود نیز آمادگی لازم را داریم.
وی خواستار در نظر گرفتن پیوست رسانه ای برنامه هایی مشابه حرکت بزرگ اربعین حسینی شد و گفت : گروه های مستند ساز صدا و سیما در صورت همکاری ارگان های عضو ستاد اربعین، آمادگی پوشش کامل رسانه ای این مراسم را دارند.

آمادگی کامل پلیس/ توصیه های امنیتی به زائران ارائه می شود
سرهنگ سلیمانی معاونت عملیات فرماندهی انتظامی استان نیز با اشاره به این که کمیته ی امنیتی و انتظامی استان فعال و کلیه‌ی اقدامات امنیتی لازم برای ایمنی سفر زائرین اربعین حسینی در حال انجام است، خاطر نشان کرد: یگان های تکاوری فرماندهی انتظامی در زمینه تامین امنیت و پلیس راهور و پلیس راه شمال و جنوب استان برای جلوگیری از تصادفات احتمالی در سرتا سر استان به صورت آماده باش هستند و در نتیجه این  اقدام، تا کنون با کاهش 20 درصدی تصادفات فوتی مواجه بوده ایم.
وی با بیان این که کلیه توقف‌گاه ها و کنسولگری عراق، تحت پوشش امنیتی هستند، اظهار داشت: دفاتر پلیس +10 نیز آمادگی لازم برای صدور گذرنامه به صورت شبانه روزی را دارند و کار بدون مشکل در حال انجام است.
سلیمانی اظهار داشت: توصیه های امنیتی لازم به هنگام خروج  از کشور از سوی پلیس به زائران ارائه می شود تا در این رابطه به مشکلی برنخورند.

تدابیر لازم برای پروازهای رفت و برگشت کربلا و نجف انجام شده است
مدیرکل فرودگاه های استان نیز در این جلسه با بیان این که تدابیر لازم برای انجام پروازهای رفت و برگشت به کربلا و نجف اشرف صورت گرفته است، اظهار داشت: تقاضای کلیه ی شرکت های هواپیمایی در این خصوص پوشش داده شده و هم چنین برای پوشش نیازهای فرهنگی و اطلاع رسانی به زائران، دستگاه وکیوس در فرودگاه مستقر است تا نرم افزار مربوط به سفر اربعین را بر روی موبایل، تبلت و لپ تاپ های زائران، نصب کند.

آمادگی لازم برای پوشش بهداشتی و درمانی زائران
دکتر صابری رئیس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی استان نیز در این جلسه به تمهیدات اتخاذ شده در بحث درمان واورژآنس های بیمارستانی و پیش بیمارستانی اشاره کرد و گفت: آمادگی لازم برای پوشش بهداشتی و درمانی زائران را داریم.

آمادگی صدور روزانه 3 هزار ویزا برای زائران استان کرمان
جعفری رئیس دفتر نمایندگی وزارت امورخارجه در کرمان، نیز با بیان این که هیئت کنسولی عراقی مستقر در کرمان، روزانه آمادگی صدور 3 هزار ویزا را دارند، اظهار داشت: باید هماهنگی لازم بین سازمان حج و زیارت و نمایندگی وزارت امور خارجه و هم چنین اداره کل راهداری و حمل و نقل وجود داشته باشد تا در روزهای آخر با تراکم صدور ویزا و اعزام زائر مواجه نشویم.

اعزام اتباع خارجی از طریق کارت آمایش
شمس الدینی مدیرکل اتباع و امور خارجه استانداری نیز با اشاره به این که کار ثبت نام از اتباع خارجی از 10 آبان ماه جاری شروع شده و در این رابطه مشکلی نداریم، گفت: ثبت نام اتباع خارجی از طریق ارائه کارت آمایش، دفترچه اقامت و کارت هویت صورت می گیرد و مرز خروجی برای کلیه ی اتباع خارجی که از استان کرمان اعزام می شوند، مرز شلمچه است و تاکید داریم اعزام ها به صورت گروهی باشد.

امسال بازار سیاه نرخ نداریم
معاون مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان نیز با بیان این که نسبت به سال گذشته افزایش نرخ در سیستم حمل و نقل نداریم و قیمت ها مشخص است و دست سودجویان را کوتاه کرده ایم، اظهار داشت: از دو روز گذشته کار اعزام آغاز و 70 دستگاه اتوبوس به مرز شلمچه اعزام شده اند.
وی با اشاره به این که سرویس دهی خوب و نظارت بر نرخ، وظیفه اصلی ماست، خاطرنشان کرد: برای تحقق این امر نیازمند هماهنگی بین ارگان های مربوطه با اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای هستیم تا در روزهای آخر اعزام به تراکم زائر و کمبود اتوبوس برنخوریم.

اردوگاه شهید مغفوری و مهدیه ثارالله آماده پذیرایی از زائران استان در اهواز
علیرضایی نماینده ستاد راهیان نور سپاه ثارالله نیز از آمادگی این ستاد برای پذیرش زائران پاکستانی در بم، فهرج، ریگان، سیرجان و انار خبر دارد و اظهار داشت: در اهوز نیز اردوگاه شهید مغفوری و مهدیه ثارالله  آماده پذیرایی از زائرین اربعین حسینی به خصوص زائران استان کرمان هستند.