کمیسیون های امنیتی، سلاح و مهمات، سرقت، پیشگیری از جعل اسناد و مدارک رسمی و کمیسیون پایش تصویری استان، روز گذشته به ریاست مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری، برگزار شد.
به گزارش اداره کل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان، خلیل همایی درکمیسیون سلاح و مهمات استان با اشاره به این که بخش عمده ای از قتل‌ها و سرقت های مسلحانه در استان با سلاح های غیرمجاز صورت می گیرد، گفت: مقابله با شبکه های قاچاق سلاح و ساماندهی سلاح های شکاری از مهم ترین اقداماتی است که در دستور کار این کمیسیون قرار دارد.
وی با بیان این که در هشت ماه گذشته از سال جاری در زمینه کشف سلاح های جنگی و شکاری در استان 12 درصد رشد داشته‌ایم، اظهار داشت: بیشتر سلاح های کشف شده از نوع شکاری است.
همایی با تاکید بر این که با انجام اقدامات ایجابی می توان بیش از اقدامات سلبی به کاهش آمار خرید و نگهداری سلاح غیرمجاز در استان کمک کرد، گفت: از جمله این اقدامات می توان به ایجاد شکارگاه های خصوصی و باشگاه های تیراندازی در استان اشاره کرد.
در این کمیسیون، نماینده اداره کل محیط زیست نیز با اشاره به این که یگان حفاظت استان در هشت ماه گذشته از سال جاری 459 متخلف در خصوص شکار غیرمجاز را به دستگاه های قضایی معرفی کرده است، گفت: در سال گذشته نیز  497 متخلف به دستگاه قضایی ارجاع داده شدند.
وی با بیان این که از سال 93 پروانه شکار چهارپا در استان صادر نشده است، افزود: در زمینه صدور پروانه شکار پرندگان نیز در سال گذشته 5 هزار پروانه در استان صادر شد و در سال جاری نیز به دلیل تهدیدات ناشی از آنفولانزای پرندگان صدور پروانه نداشتیم.
نماینده آجا نیز در این جلسه با بیان این که در سال جاری 1700 نفر از دارندگان سلاح های مجاز آموزش دیده اند، اظهار داشت: این آموزش ها به صورت تئوری و عملی بوده و در فواصل مختلف برای صدور یا تمدید پروانه دارندگان سلاح تکرار می شود.
جانشین فرماندهی انتظامی استان نیز در این جلسه با بیان این که از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه در زمینه کشف سلاح های شکاری و جنگی افزایش داشتیم، اظهار داشت: بر اساس تصمیمات سازمانی و در راستای اجرای مصوبات شورای تامین استان بر موضوع جمع آوری سلاح و مهمات غیرمجاز متمرکز شده ایم و تا پایان سال جاری  نیز طرح های اطلاعاتی و عملیاتی را با همکاری سپاه ثارالله و پایگاه های مقاومت بسیج اجرا خواهیم کرد.
سلیمانی معاون دادستان عمومی و انقلاب کرمان نیز با اشاره به فضای امنیتی مطلوب استان، گفت: با توجه به این که فضای امنیت جنوب استان، فضای امنیتی دهه 70  نیست، باید در زمینه واگذاری سلاح هایی که در راستای تامین امنیت واگذار گردیده، بازنگری صورت گیرد و این سلاح ها جمع آوری و یا با سلاح های شکاری تعویض شود.
وی با اشاره به این که خواسته افراد علاقه مند به تیراندازی را باید اجابت کرد، اظهار داشت: با کمک فدراسیون تیراندازی، باید باشگاه های تیراندازی در استان راه اندازی و در خصوص تغییر پروانه حمل به نگهداری سلاح های مجاز اقدام نماییم.
کاهش 5 درصدی سرقت های مهم در استان/بانک های فاقد سیستم مانیتورینگ پلمپ می شود
در کمیسیون سرقت استان نیز گزارشی در خصوص سرقت برخی تجهیزات مخابراتی مانند باطری های یو پی اس  از سوی اداره کل فناروی اطلاعات و ارتباطات استان ارائه شد و در خصوص تامین امنیت این سایت ها بحث و تبادل نظر صورت گرفت و بر ضرورت اقدامات حفاظتی آ« ها تاکید و تصمیماتی اتخاذ گردید.
در این کمیسیون هم چنین به وجود 1325 بانک و موسسه دولتی و خصوصی در استان اشاره شد و در خصوص سیستم مانیتورینگ بانک ها و موسسات مالی و اعتباری بحث و تبادل نظر صورت گرفت و معاون دادستان عمومی و انقلاب کرمان در این رابطه گفت: با توجه به هشدارهایی که قبلاً داده شده، بانک هاو موسسات مالی که سیستم مانیتورینگ آن ها دایر یا فعال نیست، پلمپ می شوند.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری نیز در این کمیسیون با اشاره به اینکه در هشت ماه گذشته از سال جاری در وقوع سرقت های مهم در استان شامل سرقت از بانک، مغازه، منزل و ... 5 درصد کاهش داشتیم، اظهار داشت: در کشف سرقت های مهم 9 درصد و در کشف سرقت های خرد نیز 20 درصد رشد داشته ایم که رضایتمندی مردم را به دنبال داشته و محصول تعامل و همکاری اعضای کمیسیون امنیتی می باشد.
فرماندار جیرفت نیز در این کمیسیون با بیان این که وفاق، همدلی و وحدت بی نظیری در میان دستگاه‌های نظامی، انتظامی و امنیتی استان وجود دارد، اظهار داشت: درهیچ دوره ای این میزان از هماهنگی و حساسیت را در استان مشاهده نکرده بودیم و امروز دستگاه های امنیتی و انتظامی استان بر روی سرفصل هایی حساس شده اند که در گذشته مورد توجه قرار نمی گرفت.
امینی روش با بیان اینکه این امر نشان از تلاش شبانه روزی همه دستگاه های امنیتی و انتظامی استان دارد، گفت: در سال 84 همه‌ی چاه های غیرمجاز جنوب تعیین تکلیف شد ولی متاسفانه در سال های بعد از آن، 10 هزار حلقه چاه غیرمجاز در جنوب حفر شد که تبعات نامطلوبی به دنبال داشت.
وی با بیان این که تامین روشنایی شهر می تواند در کاهش سرقت ها موثر باشد، گفت: در شهرستان جیرفت با صرف 10 میلیارد تومان اعتبار 180 ترانسفورماتور را تا پایان سال 95 راه اندازی می کنیم تا به خصوص در تابستان ها مردم مشکل برق نداشته باشند و روشنایی معابر هم تامین شود و از این طریق بتوانیم در جهت ارتقای امنیت و کاهش سرقت های خرد گام برداریم.
فرماندار بم نیز در این کمیسیون با اشاره به انسجام مطلوب بین اعضای شورای تامین این شهرستان، گفت: ورود سلاح های غیرمجاز به شرق استان و تردد غیرمجاز اتباع خارجی از مرز و از میر شهرستان های شرقی کرمان یکی از مهم ترین دلایل افزایش سرقت های مسلحانه در این منطقه است که مقابله این امر در دستور کار شورای تامین شهرستان است.
اشک از اختصاص یک میلیارد و600 میلیون تومان اعتبار جهت تقویت سیستم پایش تصویری این شهرستان خبر داد و گفت: دوربین های جدید از دهه فجر امسال راه اندازی می شود و تاثیر بسزایی در کاهش تصادفات، تلفات انسانی و جرائم ضد امنیتی خواهند داشت.
 
70 درصد دستگاه های دولتی استان به مرکز داده ملی وصل شده اند
در کمیسیون پیشگیری و مقابله با جعل اسناد و مدارک رسمی نیز مدیرکل ثبت احوال استان با بیان این که کارت های ملی هوشمند و شناسنامه های جدید، قابل جعل نیست، اظهار داشت: تا کنون بیش از 492 هزار جلد شناسنامه مکانیزه و 742 هزار قطعه کارت ملی هوشمند در استان صادر شده است.
زین الصالحین با بیان این که تسریع در روند تعویض شناسنامه ها و کارت های ملی قدیمی می تواند کمک زیادی به پیشگیری از جعل اسناد هویتی کند، خاطرنشان کرد: تسریع در این روند، نیازمند همکاری مردم است و ثبت احوال با بهره گیری از تمام ظرفیت های سازمانی خود در این جهت حرکت می کند.
وی هم چنین در خصوص افراد فاقد برگه هویتی در استان نیز گفت: در زمینه صدور برگه هویتی برای این افراد، با مشکلاتی از جمله تعیین تابعیت این افراد مواجه هستیم که امیدواریم در چاچوب قوانین و تعامل با دستگاه های ذیربط این مشکل را برطرف نماییم.
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری نیز در این کمیسیون با اشاره به این که تا کنون هزار پروانه زناشویی برای ازدواج اتباع خارجی با ایرانی صادر شده است، گفت: به تشریح برنامه های سازمانی در راستای مقابله با جعل اسناد هویتی اتباع خارجی پرداخت و هماهنگی با دستگاه های امنیتی در تمام فرآیندهای مربوطه را مورد تاکید قرار داد.
معاون اداره کل بهزیستی نیز در این کمیسیون با اشاره به این که 132 کودک فاقد هویت در استان وجود دارد که 65 نفر از این تعداد دختر و 67 نفر پسر هستند، خواستار تعیین و تکلیف صدور برگه هویتی برای این کودکان شد.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری نیز در این کمیسیون با تاکید بر این که کودکان فاقد برگه هویتی، هر چه زودتر باید تعیین تکلیف شوند، اظهار داشت: اگر ابهامی در خصوص صدور برگه هویتی برای این افراد وجود دارد، باید مراتب به  شورای تامین شهرستان های تابعه منعکس تا این موضوع تعیین تکلیف شود.
همایی در خصوص اتصال دستگا های اجرایی استان به مرکز داده ملی نیز گفت: بر طبق گزارش اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان، تعدادی از دستگاه های اجرایی هنوز به این مرکز وصل نشده اند که باید مشکلاتشان شناسایی و در یک بازه زمانی مشخص حل شود و بتوانیم از طریق سیستماتیک امکان جعل اسناد اداری را کاهش دهیم.
وی با اشاره به این که اقدامات خوبی در استان کرمان در زمینه پیشگیری و مقابله با جعل صورت گرفته است، اظهار داشت: استان کرمان در کشور جایگاه خوبی در سطح کشور دارد ولی باز هم نیازمند حساسیت، تعامل و اقدامات ایجابی و سلبی در زمینه ی آگاهی بخشی به مردم و کاهش موارد مربوط به جعل اسناد هویتی و اداری و ... می باشیم.
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان نیز در این کمیسیون با اشاره به این که 70 درصد دستگاه های دولتی استان به مرکز داده ملی وصل شده اند، اظهار داشت: 30 درصد باقی مانده نیز می توانند با راه کارهایی که اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات ارائه می کند، با هزینه کم به این مرکز اتصال پیدا کنند.
الهامی با بیان این که در استان کرمان هزاران کیلومتر فیبر نوری وجود دارد، گفت : با توجه به داشتن این بستر، اتصال به مرکز داده ملی با هزینه اندکی امکان پذیر است.
وی اتصال اتوماسیون های اداری دستگاه های دولتی به یکدیگر را نیز از دیگر راه کارهای پیشگیری و مقابله با جعل اسناد رسمی دانست و اظهار داشت: در صورت همکاری دستگاه های اجرایی، این امر نیز می تواند در بازه زمانی کوتاهی صورت گیرد.
نصب 80 دوربین نظارتی در محورهای استان تا پایان سال جاری
در کمیسیون پایش تصویری نیز مدیرکل راهداری و حمل و نقل استان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت تلفات جاده ای در استان در سال های 93 و 94 گفت: در شمال استان با افزایش 4/9 درصدی تلفات جاده ای در سال 94 مواجه بودیم.
مقبلی با بیان اینکه 9 هزار کیلومتر راه در شمال و 7 هزار کیلومتر راه در جنوب استان وجود دارد، افزود: ابزارهایی مانند دوربین های نظارتی، می تواند درکاهش تخلفات و کاهش تلفات انسانی در راه های استان، بسیار تاثیرگذار باشد.
وی با بیان این که در حال حاضر اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای 25 دوربین در سطح استان دارد، گفت:  23 دوربین از این تعداد در شمال استان و 2 دوربین در جنوب استان می باشد که طی ماه گذشته و با تاکید استاندار محترم و حمایت شورای تامین استان ظرفیت دوربین های جنوب استان 350 درصد افزایش یافته است.
مقبلی به آمار قابل توجه تصادفات در بزرگراه های استان اشاره کرد و گفت: با توجه به این آمار بالا، متاسفانه در سال جاری بودجه‌ای برای نصب دوربین در محورهای استان توسط وزارت راه و شهرسازی در نظر گرفته نشده بود که با تلاش های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای، مسئولان وزارت راه و شهرسازی را متقاعد کردیم و موفق شدیم سهمیه نصب 80 دوربین تا پایان سال 95 را برای استان اخذ کنیم که امر موفقیت بزرگی است.
وی با بیان این که این دوربین ها تا 2 ماه آینده در محورهای استان نصب خواهد شد، اظهار داشت: این امر می تواند کمک بزرگی به کاهش تلفات جاده ای در استان کند.
مقبلی در ادامه ضمن تشکر از حمایت استانداری و اقدامات مدیرعامل شرکت توزیع برق جنوب، خواستار همکاری شرکت توزیع برق شمال و هم چنین شرکت مخابرات استان برای نصب هرچه سریعتر این دوربین ها در استان شد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان با اشاره به این که 30 درصد از تلفات جاده ای در استان، مربوط به راه های روستایی است، اظهار داشت : راه های روستایی که بعضاً 30 سال قدمت دارند و مشخصات آن ها ثابت مانده است، با توجه به افزایش وسایل نقلیه و به تبع آن ترددها، تلفات زیادی را می دهند که متاسفانه به دلیل نبود بودجه ای که باید در اعتبارات استانی برای این امر دیده شود، نتوانسته ایم تا کنون در خصوص بهسازی این راه ها اقدامی را انجام دهیم که امیدواریم در سال آینده با جذب اعتبارات لازم در جهت بهسازی راه های روستایی اقدام نماییم.
وی افزود: البته با توجه به این که در 65 درصد تصادفات، عامل انسانی مستقلاً نقش دارد، لزوم توجه به فرهنگ ترافیک کارساز بوده و نیازمند مشارکت همهی نهادها و دستگاه های متولی فرهنگ هستیم. اداره کل راهداری نیز بر همین اساس فعالیت های آموزشی متعددی را پیش بینی نموده و با اعزام اکیپ های متخصص و تهیه ی بسته های آموزشی در مدارس، مساجد، روستاها و ... نسبت به آگاه سازی مردم و بالا بردن ضریب فرهنگ ترافیک فعالیت می نماید.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری نیز ضمن تشکر از تلاش های مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان به خاطر تلاش های چشمگیر وی برای کسب سهمیه دوربین های نظارتی برای استان، خواستار همکاری جهادی دستگاه های مربوطه جهت نصب هرچه سریعتر این دوربین ها تا پایان سال جاری در استان شد.