خلیل همایی راد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حدود ساعت 18 روز پنجشنبه 2 دی سال جاری فردی به نام شهروز 26 ساله در روستای جهان آباد شهرستان فهرج که با همسرش که دختر خاله وی است، دچار مشکلات خانوادگی شده بود به منزل پدر همسرش مراجعه می کند.
وی اظهار کرد: این فرد با ورود به منزل نامبردگان بعد از جدا کردن همسرش از جمع اقدام به تیراندازی و کشتن تمام افراد داخل خانه می کند البته یکی از بستگان نامبرده در مکانی از منزل پنهان شده بود که از چشم قاتل جان سالم به در برده است.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان گفت: یکی از کودکان نیز که در این جمع حضور داشته بعد از دیدن تیراندازی و کشته شدن اطرافیانش هراسان در گوشه ای از اتاق پنهان شده که قاتل پس از اطلاع، این کودک را بیرون آورده و او را نیز به قتل رسانده است.
همایی گفت: کریم 61 ساله پدر همسر و شوهر خاله قاتل، زینب 43 ساله مادر همسر، حمیده 35 ساله خواهر همسر، معصومه عمه همسر 32 ساله، محمدجواد برادر همسر 22 ساله دانشجو، سحر خواهر همسر 22 ساله و دخترش به نام روژان هفت ساله در این حادثه به قتل رسیده اند.
وی با بیان اینکه چند نفر از همسایه ها نیز در منزل این خانواده به منظور عیادت از مادربزرگ خانواده حضور داشتند افزود: زینب 45 ساله، راضیه و مرضیه 20 و 22 ساله نیز در این حادثه به قتل رسیدند.
همایی راد علت تجمع این افراد را در منزل خانواده مذکور، مرخص شدن مادربزرگ خانواده از بیمارستانی در کرمان و حضور در منزل اعلام کرد و گفت: این حادثه تاسف بار منجر به کشته شدن 10 نفر و زخمی شدن چهار نفر شد و مجروحان با انتقال به بیمارستان شهرستان بم تحت درمان قرار گرفتند.
وی افزود: طبق بررسی های اولیه گفته شده است، متهم؛ رقیه دختر خاله خود را از حدود یک سال و نیم قبل به عقد خویش در آورده بوده و اخیرا هم با هم زندگی می کردند.
همایی بیان کرد: اختلافاتی بین متهم و همسرش ایجاد و این ناسازگاری منجر به درخواست جدایی توسط زوجه می شود و خانواده رقیه نیز موافق جدایی این 2 نفر بودند ضمن اینکه حدود چهار ماه قبل متهم یکی از مغازه داران این منطقه را به دلیل اینکه طلبش را از وی مطالبه کرد با چاقو تهدید به قتل می کند و بعد از آن متهم دستگیر و بر اساس حکم قضایی سه ماه و یک روز زندانی می شود.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان افزود: علت اختلافات بین رقیه و متهم قابل بررسی است اما اعمال مواردی از خشونت گفتاری، کتک کاری، فحاشی و خیانت شهروز، روابط غیراخلاقی و دست داشتن در کار قاچاق انسان (انتقال غیرقانونی اتباع غیرمجاز) توسط متهم، مطرح است.
وی با بیان اینکه دستگاه های امنیتی استان کرمان بلافاصله بعد از وقوع حادثه وارد عمل شدند گفت: تیمی متشکل از معاون سیاسی و امنیتی، مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری، فرمانده انتظامی، جانشین اطلاعات و رئیس پلیس آگاهی استان کرمان بعد از وقوع قتل به دستور استاندار کرمان به شهرستان فهرج عزیمت کردند و شورای تامین شهرستان های شرقی مشترک با ریگان و نرماشیر در فهرج برگزار شد.
همایی گفت : جانشین فرماندهی سپاه ثارالله استان کرمان نیز دستورات لازم را بلافاصله برای همکاری پایگاه های مقاومت بسیج صادر کرد و رئیس دادگاه حوزه قضایی فهرج و دادستان بم در منطقه حضور داشتند و هماهنگی های لازم بلافاصله با دادستانی کرمان و رئیس کل دادگستری استان انجام شد.
همایی بیان کرد: زمانی یک حادثه ای با این درجه از اهمیت رخ می دهد نخستین کار در سیستم امینتی، مشخص کردن خاستگاه و ریشه یابی محل وقوع حادثه است.
وی با بیان اینکه حوادث از نظر امنیتی به چهار گروه عمده تقسیم می شوند گفت: گروه اول منشاء ضد امنیتی دارند مانند حوادث تروریستی و در بررسی های اولیه پس از هر حادثه این اولویت اول ما محسوب می شود که مشخص کنیم حادثه امنیتی بوده یا نه؟
همایی ادامه داد: گروه دوم حوادث انتظامی و مربوط به حوزه نظم است که منشاء آن به نظم مربوط است مانند حوادثی که ممکن است بر اثر ازدحام جمعیت در یک ورزشگاه یا مراسم منجر به تلفات انسانی شود.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان اظهار کرد: سومین گروه از حوادث مربوط به درگیری درون گروهی باندهای خلافکار است که در قالب ربایش و گروگانگیری، قتل یا سرقت مسلحانه رخ می دهد.
وی با بیان اینکه چهارمین گروه حوادث منشاء فرهنگی و اجتماعی دارند افزود: بعد از رخداد حوادث باید در کوتاه ترین زمان ممکن حادثه را در یکی از این گروه ها دسته بندی کنیم که حادثه فهرج نیز مشمول همین رویه قرار گرفت و با توجه به منشاء رخداد حادثه در دسته حوادث فرهنگی اجتماعی طبقه بندی شد.
همایی با اشاره به وقوع حوادث و موارد متعددی از جهل و فقر فرهنگی گفت: به عنوان مثال اوایل امسال در یکی از مناطق، پدری که درآمدش به اندازه اعتیاد خودش نبوده ولی 2 همسر داشته بعد از طلاق یکی از همسرانش و تلاش برای حضانت دختر 9 ساله اش، دختر خود را با ضربات چاقویی که به قلبش می زند به قتل می رساند و اکنون در زندان به سر می برد لذا آیا فردی که این حادثه را رقم زده گرفتار جهل و فقر فرهنگی نبوده؟
وی گفت: به عنوان مثال 2 نفر دیگر که بر سر پارک خودرو با یکدیگر نزاع می کنند و یکی از آنها دیگری را به قتل می رساند، آیا رفتار این افراد غیر از جهل فرهنگی است؟
همایی با بیان اینکه رخداد حوادث به مناطق جغرافیایی مختلف استان و کشور ربط ندارد گفت: اینگونه رفتار ناشی از فقر فرهنگی عاملان حوادث است.
مدیرکل امنیتی انتظامی استانداری کرمان با بیان اینکه حوادث متعددی ناشی از جهل فرهنگی در برخی از شهرستان ها وجود دارد گفت: تیراندازی در عروسی ها که منجر به جرح و قتل و سایر مسائل می شود یک عارضه فرهنگی است و نیاز به درمان دارد.
وی افزود: در فهرج سه سال گذشته حتی یک قتل نداشتیم و این شهرستان یکی از امن ترین شهرستان های استان کرمان بود اما این حادثه نشان داد که بسترهای وقوع حوادث مشابه وجود دارند.
همایی ادامه داد: حال باید دید چه اتفاقی می افتد که یکی از تلخ ترین حوادث نه تنها استان بلکه کشور در نتیجه یک اختلاف خانوادکی در این منطقه به وجود می آید.
وی گفت: از افرادی که در حوزه فرهنگی اجتماعی و سلامت روان افراد مسئولیت دارند می پرسم پاسخ خون کودک هفت ساله ای که از ترس سر و صدای اسلحه و خون و خونریزی زیر تخت پناه می برد و قاتل وی را ناجوانمردانه و در کمال قساوت بیرون آورده و با خالی کردن گلوله ای در چشمش وی را می کشد چه کسی خواهد داد؟
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان بیان کرد: این فرد در فهرج 10 نفر از نزدیک ترین افراد خانواده خود را می کشد و بعد به همسرش می گوید اینها را جلوی چشمت کشتم که تا آخر عمرت زجر بکشی.
وی افزود: چرا هیچکس به اختلافات خانوادگی ریشه دار این خانواده طی یک سال و نیم گذشته نپرداخته و چرا کسی در این بحران خانوادگی مداخله نکرده است؟ اگر نهادهای متولی و افرادی که مسئولیت سلامت روح و روان جامعه را بر عهده دارند به ریشه یابی علل و وقوع حوادث نپردازند ممکن است حوادث تلخی رقم بخورد و افکار عمومی مردم منطقه استان و کشور را جریحه دار کند.
همایی افزود: دستگاه های امنیتی، قضایی، انتظامی همه در این ماجرا پای کار هستند و قاتل دستگیر و بزودی مجازات می شود اما چه کسی اوضاع روحی و روانی زن جوان 23 ساله که 10 نفر از اعضای خانواده اش را جلوی چشمش کشته اند را بررسی و وی را مداوا می کند؟
وی اظهار کرد: می دانیم که حوادث مشابه منجر به اختلال روانی پی تی اس دی می شود و کابوس های ناشی از صحنه قتل تا مدت ها در ذهن و روح افراد بازمانده باقی می ماند.
همایی گفت: سیستم بهداشت و درمان که پس از وقوع اینگونه حوادث که در مورد آنها پیشگیری نکرده آیا حداقل در راستای مداوای اختلافات روانی بازماندگان کاری انجام می دهد؟
وی افزود: آیا دستگاه های متولی بهداشت روانی و فرهنگ جامعه نیز همزمان و همراه با عوامل قضایی و انتظامی و غیره در صحنه حوادث حضور پیدا می کنند و به ریشه یابی حوادث می پردازند؟
همایی با تاکید بر اینکه در استان کرمان طی سه سال گذشته حتی یک مورد رخداد ضد امنیت اتفاق نیفتاده است اظهار کرد: عمده حوادث این استان ناشی از تسویه حساب گروه های خلاف کار یا با منشاء اجتماعی بوده است.
وی گفت: طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی باید در هر حوزه ای هدف مشخص و سپس برنامه ریزی شود و در نهایت ساختار سنجش عملکرد را در این راستا به وجود بیاوریم.
همایی اضافه کرد:در حوزه نظامی و انتظامی، قضایی هدف تعیین شده و برای آن برنامه ریزی انجام می شود و ساختار سنجش عملکرد هم وجود دارد اما در حوزه های فرهنگی و اجتماعی آنطور که باید و شاید هدف گذاری و برنامه ریزی انجام نمی شود و موازی کاری وجود دارد و نظام سنجش عملکرد هم وجود ندارد.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان تصریح کرد: با دستگیری و اعدام قاتل مشکل حل نمی شود بلکه باید به ریشه توجه و در آنجا مشکل رفع شود.
وی افزود: هزاران فقره نزاع و درگیری در کشور ثبت می شود که همه منشاء فرهنگی اجتماعی دارند.
همایی گفت: به طور حتم بررسی رفتار فرد متهم این پرونده نیز حاکی از نواقص و جهل فرهنگی در زندگی خانوادگی وی و این دردی برای جامعه است و کتمان حقیقت تاثیری در آثار و تبعات آن ندارد.
وی اظهار کرد: توسعه فرهنگی مقدمه توسعه سیاسی و اقتصادی است و بر نظم جامعه تاثیر می گذارد.