فرهنگ آن چیزیست که رهبری فرمودند اگر برای آن کشته شوم؛احساس می کنم در راه خدا کشته شده ام .

با این تفسیر و این درجه از اهمیت فرهنگ؛ چرا برغم سابقه 60 ساله برنامه ریزی و تأکید برنامه های توسعه ی کشور بر گسترش کمّی و ارتقای کیفی فرهنگ عمومی و تعلیم و تربیت و رشد فضائل اخلاقی؛ به عنوان فصل مشترک همه برنامه های پس از انقلاب اسلامی دچار این همه معضل در حوزه های فرهنگی اجتماعی هستیم؟

حادثه قتل های خانوادگی اخیر در  فهرج؛ یکی از آخرین نمونه ها بود. طبق آمار اداره کل امنیتی استانداری کرمان بیش از 75 درصد قتل های سال 94 منشاء فرهنگی اجتماعی داشته اند. پزشکی قانونی ایران از قریب 10 هزار همسر آزاری طی شش ماهه اول امسال خبر داده و البته منظور از همسر آزاری احتمالاً آزار زنان به عنوان قربانیان جرم بوده است. هم چنان که در اکثر موارد خشونت؛ زنان و کودکان قربانیان اصلی هستند. در طی مدت شش ماهه اخیر؛ 154 هزار مورد مراجعه به پزشکی قانونی سراسر کشور صورت گرفته و بیشترین آمارها؛ مربوط به نزاع بوده است. یعنی طی شش ماه 45 هزار دعوا و درگیری فیزیکی منجر به جرح به ثبت رسیده است.

با این رویه به کجا می رویم؟ کیست بگوید:

فاین تذهبون؟؟!!

حلقه مفقوده ی فرهنگ علیرغم دهها شبکه رادیو تلویزیونی؛ دهها رسانه ی نوشتاری؛ هزاران کانال در شبکه های اجتماعی؛ دهها هزار مجلس وعظ و خطابه؛ دهها هزار میلیارد هزینه در حوزه فرهنگ و ارشاد و شهرداری ها و بنیاد های فرهنگی و مدارس مذهبی و.......کجاست؟

تا زمانی که نپذیریم که معضلات فرهنگی ام المصائب ماست و تا هنگامی که به ریشه یابی علل اصلی آنها نپردازیم؛ این مشکل هم چنان ریشه دار تر عمیق تر و گسترده تر خواهد شد و چون موریانه؛ ما را از درون؛ تهی خواهد ساخت. مقدمه ی حل مشکل هم این است که بپذیریم مشکل داریم.

حکایت ما؛ حکایت بیماری ست که نمی خواهد بپذیرد که بیمار است . درست شبیه بیماری های روانی!!

در جامعه چنین جا افتاده اگر به کسی بگویند دیابت یا تومور مغزی داری به اندازه ای که به او بگویند بیماری روانی داری ناراحت نمی شود و خودِ این؛ یک معضل فرهنگی ست.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ازشناسایی 200 هزار بیمار روانی مزمن سخن گفته است و البته لابد صدها هزار نفر نیز شناسایی نشده اند.

قاتل خانوادگی فهرج که 10 نفر از بستگان خود را کشت و 4 نفر را تا سرحد مرگ زخمی نمود؛ احتمالا جزو بیماران روانی مزمن تحت پوشش بهزیستی هم نبوده و باید نگران باشیم که چه تعداد افراد مشابه وی در نزدیکی ما و در جای جای کشور حضور دارند.

درست شبیه قاتلین و تروریست هایی که در اروپا و امریکا دست به کشتار هم کلاسی ها و معلمان و شرکت کنندگان در مجالس و مراسم می زنند و بعداً ؛ همسایگان و آشنایان آنها در تحقیقات به پلیس می گویند خیلی فرد آرام؛ گوشه گیر و سر بزیری بود!!

مشکلات فرهنگی اجتماعی ما محدود به هزاران قتل سالیانه در کشور نیست و البته که قتل؛ مخرب ترین و خطرناک ترین نوع رفتار خشونت آمیز به شمار می آید.

خشونت های گفتاری و فحاشی؛ انتشار دروغ و تهمت و شایعات؛ بر هم زدن سخنرانی های قانونی؛کم کاری در نظام اداری؛ کاهش بهره وری؛ تقلب؛ بر هم زدن آسایش دیگران؛ عدم رعایت حقوق شهروندی؛ عدم رعایت بهداشت و نظافت و دهها عارضه ی دیگر در حوزه های فرهنگی اجتماعی وجود دارند که موانع بزرگ توسعه یافتگی محسوب می شوند و تا آنها برطرف نگردند؛ توسعه در هیچ یک از ابعاد سیاسی و اقتصادی به سرانجام مطلوب نخواهد رسید.اینجاست که می فهیم اصلاح حوزه ی فرهنگ نیازمند مجاهدت تا سرحد شهادت است.

خلیل همایی؛
 مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان 7 دیماه 95