خلیل همایی صبح امروز در ششمین دوره بصیرت فرماندهی انتظامی استان، ضمن تقدیر و تشکر از سردار بنی اسدی و همکارانشان، به خاطر همراهی و تعامل مطلوبی که با استانداری و شورای تامین استان دارند، اظهار داشت: بصیرت با شعار و تبلیغات ایجاد نمی شود و لازمه بصیرت عقلانیت و خرد ورزی است.
وی با اشاره به این که موضوع مهمی که در رابطه با بصیرت باید مورد توجه قرار گیرد، قدرت تشخیص است، خاطرنشان کرد: دو حجت بر ما حاکم است؛ حجت بیرونی که همان سلسله پیامبران ، امامان و ولی فقیه و فرمایشات آن بزرگواران است که باید به آن ها عمل کنیم و دیگری حجت درونی که همان عقل است که در تمامی صحنه های زندگی باید از آن بهره گرفت.
همایی با ارائه سخنانی در خصوص بصیرت و دیدگاه قرآن و رهبران دینی در این خصوص، افزود:  بصیر یکی از اسامی پروردگار است و ما باید خود را به صفات خداوند نزدیک کنیم بنابراین در زمینه بصیرت باید به مظهر این اسم نزدیک شویم.
وی با اشاره به این که بسیارند کسانی که چشم دارند ولی بصیرت ندارند، به  حدیثی از پیامبراکرم (ص) که فرمودند:« نابینا کسی نیست که چشمش نبیند، بلکه کسی است که بصیرت نداشته باشد»، اشاره کرد و  اظهار داشت: امام صادق (ع) نیز در خصوص بصیرت می فرمایند: «کسی که بدون بصیرت عمل کند، مانند کسی است که بیراهه می رود و هرچه سریعتر بدود، دورتر می شود.»
وی با بیان این تشخیص درست لازمه بصیرت است، اظهار داشت: تشخیص درست در حوزه سیاسی و امنیتی، همانند تشخیصی که در یک آزمایشگاه برای شناسایی منشاء بیماری انجام می شود، باید دقیق باشد و در غیر این صورت هر گونه درمانی بیهوده است.
همایی ادامه داد: همانطور که مسئول آزمایشگاه نمی تواند اعداد و ارقام را تغییر دهد و باید تشخیص درستی از بیماری داشته باشد تا بیمار توسط پزشک درمان شود، در زمینه های سیاسی و امنیتی نیز باید تشخیص ها دقیق و بدون ملاحظه کاری باشد.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری با اشاره به این که در بسیاری از موارد ریشه مشکل با خود مشکل متفاوت است، گفت: در نهادهای نیروی انتظامی که بخش تجزیه و تحلیل را بر عهده دارند، باید ریشه مشکلات به درستی تشخیص داده شود.
وی با اشاره به آنچه در سال 88 رخ داد، اظهار داشت: در ماجرای مذکور، عدم تشخیص درست توسط برخی از دستگاه های متولی، باعث پرداختن هزینه هایی شد که می توانستیم با تشخیص درست و به موقع جلوی آن را بگیریم.
همایی با تاکید بر این که امروز باید آنچه را که  در منطقه می گذرد به درستی رصد کنیم، خاطرنشان کرد: در منطقه ای هستیم که امروز کانون آشوب و بحران در جهان است و این آشوب را کسانی ایجاد کرده اند که با ظاهری اسلامی، تیشه به ریشه ی اسلام می زنند و درگیر کردن جهان اسلام، خود یکی از اهداف راهبردی نظام سلطه می باشد.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری با بیان این که امروز جنگ مذهب علیه مذهب به وجود آمده و هدف از این آشوب تجزیه خاورمیانه است، تاکید کرد: دشمنان می خواهند کشورهای منطقه کوچکتر و ضعیف تر از اسرائیل باشند و در این شرایط جمهوری اسلامی ایران معادلات صهیونیست ها و نظام سلطه را بر هم زده است.
وی به رهنمودهای مقام معظم رهبری و هوشمندی ایشان در مقابل هجمه های دشمنان اشاره کرد و گفت: رهنمودهای مقام معظم رهبری و تلاش های سردار سلیمانی معادله تجزیه خاورمیانه را تغییر داد و آن چه در حلب شاهد آن بودیم نتیجه این تدابیر و تلاش هاست.
همایی هم چنین به تلاش های دشمنان در داخل کشور برای سیاه نمایی نظام اشاره کرد و افزود: سوء استفاده از اختلاف بین گروه های سیاسی و مانور رسانه های خارجی بر روی مسائل اجتماعی کشورمان و استفاده از این فرصت ها برای سیاه نمایی نظام، حربه ای است که دشمنان از آن استفاده می کنند و برخی افراد خواسته یا ناخواسته در این زمین بازی می کنند و با بزرگنمایی مشکلات، قصد ضربه زدن به دولت، با رقابت های سیاسی، عملاً موجب بهره برداری رسانه های بیگانه می شوند.
وی  در ادامه با اشاره به این که در بسیاری از حوادثی که اتفاق می افتد، ریشه ی حادثه امنیتی نیست، اظهار داشت: در حادثه اخیری که در فهرج اتفاق افتاد و منجر به قتل 10 نفر شد، منشاء حادثه فرهنگی است و دستگاه‌های فرهنگی با انجام وظیفه خود باید این خلاء های فرهنگی را جبران کنند.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری با اشاره به سخنی از استاندار کرمان مبنی بر این که «هدف از تشکیل جمهوری اسلامی این است که ما مردمی متمکن و متدین داشته باشیم»، اظهار داشت: در استان کرمان امروز در حوزه های اقتصادی فعالیت های قابل توجهی صورت گرفته و استان به یک کارگاه اقتصادی تبدیل شده است.
وی به تقسیم استان به هشت زون اقتصادی اشاره و خاطرنشان کرد: آنچه امروز در شهرستان قلعه گنج توسط بنیاد مستضعفان انجام می شود، نمونه بارز اقتصاد مقاومتی است.
همایی با بیان این که مجموعه های بزرگ اقتصادی که از ذخایر استان بهره برداری می کنند، باید مسئولیت اجتماعی خود را نیز انجام دهند، اظهار داشت: استان کرمان یکی از معدود استان های کشور است که مهاجرت معکوس در آن اتفاق افتاده و بخش شهداد نمونه این امر است.
وی به بحث حاشیه نشینی اشاره کرد و گفت: برای مقابله با حاشیه نشینی باید دید چرا مهاجرت از روستا به شهر صورت می گیرد و  مشکلات را به صورت ریشه ای حل کرد که در استان کرمان خوشبختانه با تدابیر استاندار محترم این امر در حال انجام است.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری با تاکید بر این که ما در مجموعه مدیریت استان تلاش داریم بار اضافی را از دوش نیروی انتظامی برداریم، اظهار داشت: به این منظور تفاهم نامه ای با همکاری نیروی انتظامی جهت مسئول سازی و همراه سازی سایر دستگاه ها برای پیشگیری از وقوع جرائم منعقد شده است تا آخرین حلقه‌ی برخورد، نیروی انتظامی باشد.
وی با بیان این که نیروی انتظامی نماد اقتدار حکومت و نظام است، اظهار داشت: به عنوان مثال در تجمع های مردمی و اعتراضات صنفی که بخشی از فرآیند مردم سالاری‌ست، نیروی انتظامی آخرین ارگانی است که باید وارد عمل شود و در ا بتدای امر باید مسئولان و مدیران دستگاه های مربوطه مشکل را حل کنند، که در استان طی سه سال گذشته سعی کرده ایم که نیروی انتظامی را در بحث تجمعات مردمی درگیر نکنیم و لذا این نیرو به وظایف اصلی خود پرداخته که شاهد افزایش و بهبود عملکرد و کاهش موارد جرم مانند قتل و سرقت و تلفات انسانی در جاده ها بوده ایم و جا دارد از تلاش های سردار بنی اسدی، هیات رئیسه محترم انتظامی استان و تک تک فرماندهان و پرسنل قدردانی نماییم. هم چنین لازم می دانم از حجت الاسلام ایراوانی ریاست محترم عقیدتی سیاسی فرماندهی انتظامی استان نیز به دلیل تعامل بسیار خوبی که برقرار نموده اند صمیمانه قدردانی کنم.