در نشست اعضای کمیسیون امنیتی استان با رئیس مجمع نمایندگان و جمعی از نمایندگان شهرستان های مختلف استان در مجلس شورای اسلامی، ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت امنیتی و انتظامی استان، بر ارائه راهکارهای عمللیاتی از طریق اصلاح قوانین و ارائه طرح های پیشنهادی جهت افزایش هرچه بیشتر ضریب امنیتی استان تاکید شد.

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان در این نشست با اشاره به مسائل حوزه نظم و امنیت در استان، گفت: دانش، تجربه و توانمندی مجموعه امنیتی استان و تعامل بی نظیر این مجموعه طی سه سال گذشته، هم افزایی را ایجاد کرده است که نتیجه ی آن را در عملکرد مطلوب سیستم امنیتی استان و بهبود اغلب شاخص ها، شاهد هستیم.
خلیل همایی طرح های ساماندهی اتباع خارجی، تقسیم بندی کویر استان به سه منطقه سبز، نارنجی و قرمز و  تشکیل شوراهای تامین منطقه ای برای ارتقاء هر چه بیشتر امنیت را از مهم ترین ایده های کمیسیون امنیتی استان دانست که در سطح ملی پذیرفته شده اند و طرح التزام پیوست های امنیتی برای پروژه های عمرانی را نیز در دست پیگیری داریم و افزود: برگزاری جلسات هم اندیشی با نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به صورت مستمر و با هدف رفع برخی از خلاء‌های قانونی موجود، تخصیص اعتبار لازم برای حوزه نظم و امنیت و حل مشکلاتی نظیر حضور اتباع بیگانه غیرمجاز در استان، بسیار موثر و مفید خواهد بود و در همین خصوص از ریاست محترم مجمع نماندگان که پیگیری های موثری در خصوص مسائل امنیتی انتظامی استان داشته اند قدردانی نمود.
در ادامه این نشست سردار بنی اسدی فرمانده انتظامی استان نیز ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت رخدادهای انتظامی در استان، خاطر نشان کرد: مهم ترین خواسته مجموعه نیروی انتظامی و مجموعه های امنیتی استان از نمایندگان مردم در مجلس، تصویب مواد قانونی برای تقویت زیرساخت های امنیتی در استان و تجهیز رده‌های امنیتی است.
وی با تاکید بر این که امنیت بستر و پیش نیاز هر فعالیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و ... است، خاطرنشان کرد: نیازهای امنیتی هر استان با توجه به موقعیت جغرافیایی آن متفاوت است و می طلبد نمایندگان مردم در مجلس، استان کرمان را با ویژگی های امنیتی خاص آن ببینند و از ظرفیت مجلس برای تقویت توان نیروهای انتظامی و امنیتی استفاده کنند.
بنی اسدی به نقش تاثیرگذار خیرین در حوزه نظم و امنیت اشاره کرد و گفت: باید این رویکرد در استان پررنگ تر شود و نمایندگان قطعاً در این مسیر همراهان خوبی خواهند بود تا خیران هر شهرستان را به سمت وقف در حوزه امنیت سوق دهند.
وی به وجود 45 هزار کیلومتر پهنه کویری در استان اشاره کرد و گفت: این مساحت 4 برابر کشور لبنان است و ما باید امنیتی در خور این پهنه را برای حضور گردشگران فراهم کنیم و تا به حال نیز به بهترین وجه این امنیت تامین شده، اما با توجه به حساسیت کویر و حجم گردشگران داخلی و خارجی نیازمند تجهیزات و امکانات هستیم.
فرماندهی انتظامی استان با بیان این که 60 درصد از جغرافیای استان کوهستانی است، اظهار داشت: ویژگی های جغرافیایی خاص استان و هم مرز بودن با استان سیستان و بلوچستان، معضلاتی از جمله قرار داشتن در مسیر قاچاق مواد مخدر و حضور تعداد زیاد اتباع بیگانه در استان را رقم زده است که اگر مشکلات اقتصادی در جنوب استان، بیکاری و مسائلی از این دست را به آن اضافه کنیم، می بینیم که بستر برای جرائمی از جمله قاچاق مواد مخدر و افغانی کشی فراهم است، بنابراین برای حل این معضلات باید چاره اندیشی اساسی صورت گیرد.
وی همراه سازی مردم برای همکاری جهت توسعه امنیت استان را امری مهم دانست و افزود: در این راستا طرح «دیده بان حقوق همسایه» تهیه شده که در استان اجرا خواهد شد.
فرمانده انتظامی استان هم چنین بر مسئول سازی و همراه سازی دانشگاه ها و حوزه های علمیه برای پیشگیری از وقوع جرم در استان تاکید کرد و گفت: بیمه ها نیز باید در زمینه تجهیز جاده های استان به سیستم مانیتورینگ جهت کاهش تصادفات جاده ای، همکاری کنند.
در این نشست هم چنین سردار چناریان دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان نیز به چالش هایی که استان کرمان به دلیل کریدور بودن قاچاق مواد مخدر با آن رو به رو است اشاره کرد و گفت: اثرات پررنگ اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی ناشی از مواد مخدر بر اقتصاد و جامعه کاملاً  مشخص است و ارکان مقابله با عرضه با تمام توان خود در جهت مبارزه با مواد مخدر فعالیت کرده اند که 4 هزار شهید کشور موید این موضوع می باشد.
البته در بحث آسیب های اجتماعی مواد مخدر هم کارهایی صورت گرفته است اما هیچ گاه به بعد پنهان مواد مخدر که همان بعد اقتصادی است، توجهی نکرده ایم.
چناریان با بیان این که قانون پولشویی در گذشته در مجلس تصویب شده، اما زمینه ی اجرای آن فراهم نشده است، اظهار داشت: باید به مبارزه با مواد مخدر روحی اثر بخش داد.
معاون دادستان عمومی و انقلاب کرمان نیز در این نشست ضمن تشکر از مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری به جهت رویکرد خوبی که در تعامل با همه ی عوامل تاثیرگذار بر ارتقای امنیت استان دارد، گفت: حضور اتباع بیگانه در استان کرمان مهم ترین چالش امنیتی این استان است که متاسفانه بستر بسیاری از جرائم را فراهم کرده است و باید ساماندهی این اتباع به طور جد پیگیری شود.
سلیمانی با تاکید بر این که امروز بسیاری از منابع مالی و هم چنین وقت پلیس ما صر ف جرائم در رابطه با اتباع بیگانه می شود، گفت: خواسته ی جدی کمیسیون امنیتی استان از نمایندگان مجلس، پر کردن خلاء های قانونی در ارتباط با جرائم اتباع بیگانه است.
وی در ادامه ی سخنان خود به گردش مالی بسیار زیاد شبکه های قاچاق بر در زمینه ی انتقال غیرقانونی اتباع خارجی از مرز شرقی و محدودیت ها و موانع قانونی، اشاره و خواستار اولویت بخشیدن به موضوع اتباع خارجی در استان شد.
دبیر ستاد قاچاق کالا و ارز استان نیز ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت دستگیری باندهای قاچاق کالا، دام، مواد دخانی و مشروبات الکی، پوشاک و سوخت در استان، گفت: میلیاردها تومان پول حاصل از دستگیری این باندهای قاچاق به صندوق ذخیره ملی ریخته شده است اما هیچ اعتباری از این منبع به استان کرمان اختصاص نیافته است.
شهریاری از عملکرد نیروی انتظامی و اداره کل اطلاعات به خاطر توجه به سر باندها و شبکه های اصلی قاچاق کالا که موجب دستاوردهای مهمی طی سال جادی در استان گردیده قدردانی نمود.
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری نیز ضمن ارائه گزارشی در رابطه با آخرین وضعیت حضوراتباع بیگانه در استان، خاطرنشان کرد: اقدامات خوبی در راستای صدور کارت آمایش، گذرنامه و روادید در استان صورت گرفته و اردوگاه های بردسیر و رفسسنجان در حال ساماندهی هستند، ضمن این که در جهت اجرای دستور مقام معظم رهبری برای تحصیل اتباع افغان، ساخت 5 مدرسه جدید در استان در دستور کار است که تعدادی از آن ها به بهره برداری رسیده است.
شمس الدینی با اشاره به این که دستگیری و ترد اتباع بیگانه نتوانسته است از آمار حضور آن ها در استان بکاهد، تاکید کرد: سال گذشته بیش از 100 هزار نفر دستگیر و طرد شده اند اما هیچ تغییری در موجودی ایجاد نشده چون بلافاصله برگشته اند.
 وی اظهار داشت: بحث تعیین و تکلیف زنان ایرانی که با اتباع بیگانه ازدواج کرده اند، علی رغم پیگیری های شورای تامین استان، نیازمند مساعدت و همراهی مجلس می باشد.
وی عدم مدیریت واحد در امور مربوط به اتباع خارجی در کشور را یکی از مشکلات این حوزه دانست و خاطر نشان کرد: در زمینه امور مربوط به اتباع خارجی، سیاست های معکوسی اتخاذ می شود که منجر به شکاف های عملکردی در این حوزه شده است.
در ادامه جلسه ی هم اندیشی اعضای کمیسیون امنیتی با نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، دکتر امیری رئیس مجمع نمایندگان  نیز ضمن تشکر از مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری و اعضای کمیسیون امنیتی استان و استقبال از تشکیل جلسات هم اندیشی با نمایندگان، اظهار کرد: پیگیری در خصوص ساماندهی وضعیت اتباع بیگانه  در اولویت کار مجمع نمایندگان استان قرار می گیرد.
دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم کرمان و راور نیز ضمن تشکر از دست اندرکاران حوزه ی نظم و امنیت، خواستار ارائه طرحی کارشناسی شده حاوی پیشنهادات کمیسیون امنیتی استان در خصوص ساماندهی اتباع بیگانه به مجمع نمایندگان شد و خاطر نشان کرد: باید موضوع ساماندهی اتباع بیگانه را از منظر اقتصادی پیگیری نماییم.
وی ادامه داد: اتباع بیگانه بدون پرداخت هیچگونه هزینه ای از زیرساخت های بهداشت و درمان ، برق، آب و ... استان استفاده می کنند و سرانه های ما را تغییر می دهند که این مشکل را با طرح در کمیسیون اقتصادی مجلس پیگیری و از طریق اصلاح قوانین پیگیری کنیم.
علی اسدی نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن موافقت با ساماندهی اتباع بیگانه، اظهار کرد: جلسات هم اندیشی با کمیسیون امنیتی استان باید استمرار داشته باشد.
انارکی محمدی نماینده مردم رفسنجان در مجلس، نیز در این نشست به حضور چشمگیر اتباع بیگانه در شهرستان رفسنجان اشاره کرد و گفت: این امر مشکلات زیادی را برای مردم این شهرستان ایجاد کرده است، بنابراین به طور جد برای حل این مشکل تلاش خواهیم کرد.
دکتر حمزه نماینده پنج شهرستان جنوبی استان نیز در این نشست بر استفاده از تجربه های مثبت دنیا در زمینه ساماندهی اتباع بیگانه تاکید کرد و این امر را راهکاری مناسب برای حل مشکل حضور اتباع بیگانه غیرمجاز در استان دانست.
 نیک زادی نماینده مردم شهرستان های بم، نرماشیر، ریگان و فهرج در مجلس نیز با بیان این که اقتصاد ناکارآمد کشور ریشه ی هر فسادی است، اظهار کرد: حلقه ی مفقوده ناکامی ها در بسیاری از زمینه ها، اقتصاد ناکارآمد کشور است.
وی با تاکید بر استفاده از تجارب دنیا در برخی معضلات امنیتی، خاطرنشان کرد: نباید راه هایی را که دنیا تجربه کرده و به بن بست رسیده است را تکرار کرد.
حسن پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس نیز با اشاره به انتخاب مدیران شایسته در بحث امنیت استان، اظهار داشت: انتخاب مدیران ناکارآمد و ضعیف می تواند در سایر حوزه ها موجب ایجاد چالش برای استان گردد.
وی ضمن تشکر از تلاش های مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری، از وی خواست فهرستی از مهم ترین چالش‌های امنیتی استان را به نمایندگان مجلس ارائه کند تا این چالش ها برای تخصیص بودجه های امنیتی متناسب با فضای استان، در دستور کار قرار گیرد.
وی یکی دیگر از راه کارهای حل چالش های امنیتی استان را نشست مجمع نمایندگان استان با مسئولین مرتبط در کشور دانست و گفت: مجموعه مدیریتی و امنیتی استان کرمان همکاری مطلوبی با یکدیگر دارند که نتیجه این همکاری را می توان در سفرنایب رئیس مجلس به استان و سخنرانی وی بدون هیچگونه مشکلی دید که این امر الگویی برای سایر استان های کشور شد.
بختیاری نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس نیز با اشاره به اقداماتی که طی سال های متمادی در خصوص ساماندهی اتباع بیگانه در کشور صورت گرفته است، اظهار داشت: باید دید علی رغم این تلاش ها چرا از خروجی راضی نیستیم.
وی به تناقض رفتارهای برخی مسئولین در بخش های مختلف اشاره کرد و گفت: باید برای حل معضلاتی مانند ساماندهی اتباع بیگانه، مسئولین به اجماع نظر برسند.
گفتنی ست در این نشست مقرر شد جلسات هم اندیشی مستمر، با دستور کارهای مختلف امنیتی در فواصل زمانی مشخص با حضور نمایندگان مردم استان در مجلس و اعضای کمیسیون امنیتی استان جهت رسیدگی به مشکلات امنیتی و رفع خلاء های قانونی در این زمینه برگزار شود.