مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری در کارگروه امنیت و انتظامات مدیریت بحران که روز گذشته در سالن پیامبر اعظم استانداری کرمان برگزار شد، با اشاره به وقوع سیل در برخی شهرستان های استان در پی بارندگی های اخیر، گفت: کارگروه‌های امنیت و انتظامات مدیریت بحران در استان و شهرستان های سیل زده تشکیل شد و تدابیر امنیتی لازم جهت جلوگیری از سرقت اموال مردم و سیل زدگان، سرقت اسناد و مدارک دولتی و هم چنین مواردی از جمله فرار زندانیان اتخاذ گردید.
خلیل همایی ضمن تشکر از  صدا و سیما مرکز استان به خاطر اطلاع رسانی مناسب در حوادث سیل اخیر، اظهار داشت: پیش بینی و پیشگیری باعث شد که خوشبختانه تلفاتی به علت عدم اطلاع مردم نداشته باشیم و تنها یک مورد فوت در شهرستان جیرفت اتفاق افتاد که این حادثه نیز به علت بی دقتی و گرفتن عکس در حاشیه رودخانه بود.
وی با اشاره به وضعیت راه‌ها و جاده‌های استان گفت: مهم‌ترین موضوعی که از منظر امنیتی در خصوص فعالیت‌های عمرانی و احداث راه ها و جاده‌ها در استان از طریق وزارت کشور دنبال می‌کنیم، در نظر گرفتن پیوست امنیتی کلیه فعالیت‌های عمرانی قبل از اجرا است.
همایی ادامه داد: وقتی پیوست امنیتی فعالیت هایی نظیر شهرک سازی ها، احداث راه ها و جاده ها و مواردی از این دست در نظر گرفته نمی شود، هزینه آن را در حوادث امنیتی می پردازیم، در حالی که اگر نظر کمیسیون های امنیتی قبل از هر گونه فعالیت عمرانی اخذ شود، می توان از بسیاری از حوادث ضد امنیت جلوگیری کرد.
 وی در ادامه با اشاره به کنترل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان، گفت: مجموعه امنیتی و انتظامی استان در این خصوص نیز مانند حوادث سیل، جلسات فوق العاده شورای تامین استان را تشکیل داد و به طور مناسب نقش خود را ایفا نمود و همگام با اداره کل دامپزشکی استان و دانشگاه علوم پزشکی در زمینه پایش و ایجاد پست‌های قرنطینه به صورت شبانه روزی فعالیت می کند.
در ادامه این کارگروه، مدیرکل دامپزشکی استان نیز ضمن ارائه گزارشی در خصوص آخرین وضعیت بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور و استان کرمان، گفت: از آبان ماه سال جاری که بحث آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور مطرح شد، اقداماتی را در اداره کل دامپزشکی شمال و جنوب استان انجام دادیم و به محض مشاهده اولین کانون بیماری در شهرستان جیرفت، جلسه فوق العاده شورای تامین در خصوص آنفولانزای فوق حاد پرندگان تشکیل و تدابیر لازم اتخاذ شد. هم چنین با مشاهده کانون بیماری در شهر کرمان نیز علاوه بر معدوم کردن کانون بیماری، کلیه پرنده فروشی های زینتی اطراف این کانون بیماری، پلمپ گردید.
دکتر رشیدی با بیان این که نمونه گیری از واحدهای پرنده فروشی به طور مستمر در حال انجام است، اظهار داشت: به کلیه پرنده فروشی ها اعلام شده تا 21 روز پس از نمونه گیری پرنده جدید خریداری نکنند و از خریداران پرنده های خود نیز آدرس دقیق بگیرند.
وی با بیان این که خوشبختانه تا کنون مشکلی در زمینه کنترل بیماری در استان نداریم و شرایط کاملاً در کنترل دستگاه های مربوطه است، خاطرنشان کرد: پست های قرنطینه در استان فعال هستند و مجموعه نیروی انتظامی استان نیز همکاری مطلوبی در این زمینه با اداره کل دامپزشکی دارد تا از اقدامات احتمالی افراد سودجو جلوگیری و ورود پرندگان و کودهای مرغی آلوده به استان جلوگیری شود.
رشیدی به اطلاع رسانی خوب به مردم اشاره کرد و گفت: صدا و سیما و رسانه ها در این زمینه فعالیت خوبی داشته اند، به طوری که مردم با مشاهده کوچکترین مورد مشکوک با اداره کل دامپزشکی تماس می گیرند.
وی در پایان صحبت های خود خواستار حمایت مالی دستگاه های مربوطه از جمله اداره کل مدیریت بحران استانداری در زمینه پایش و نمونه برداری جهت کنترل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان شد.
دکتر احمدی مدیرکل دامپزشکی جنوب استان نیز در این کارگروه ضمن تشکر از مدیرکل امنیتی و انتظامی و مدیرکل مدیریت بحران استانداری به خاطر توجه ویژه و اقدامات به موقع در خصوص کانون آنفولانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان جیرفت، گفت: کانون هایی از این بیماری در 21 استان کشور مشاهده شده بود و پیش بینی  می شد که بیماری به سمت استان ما هم بیاید، بنابراین آمادگی لازم را داشتیم و به محض مشاهده اولین کانون بیماری در جیرفت، تا شعاع یک کیلومتری این کانون بررسی و 4200 قطعه پرنده توسط اکیپ های شناسایی معدوم گردید.
وی با اشاره به اقدامات اکیپ های پشتیبانی از جمله دانشگاه علوم پزشکی در زمینه کنترل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان، اظهار داشت: با اقدامات مناسب اکیپ های پشتیبانی از ایجاد ترس و واهمه در مردم جلوگیری و امنیت اجتماعی حفظ شد.
  احمدی با بیان این که پست قرنطینه در پلیس راه جیرفت ایجاد شده و امیدواریم با کمترین خسارت این بحران را پشت سر بگذاریم، اظهار داشت: معدوم سازی های انجام شده 160 میلیون تومان هزینه در پی داشت و 300  میلیون تومان نیز در زمینه پایش، هزینه شده است.
معاون سلامت اداره کل دام پزشکی استان نیز  به ارائه گزارشی در خصوص بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان پرداخت و گفت: به طور کلی واحد مشکوک آنفولانزای فوق حاد به واحدی گفته می شود که در آن واحد دارای تلفات، افت تولید و علائم بیماری از جمله علائم تنفسی باشیم.
خانم دکتر کاظمیانی از جمله مهم ترین علائم بالینی آنفولانزای فوق حاد در پرندگان را تلفات ناگهانی، تورم و سیاه شدن تاج و ریش ماکیان و علائم تنفسی و خروج ترشحات از چشم و بینی اعلام کرد و افزود: از نیمه اول آبان ماه سال جاری تا کنون طرح ملی پایش آنفولانزای فوق حاد در استان در حال اجراست که طی آن نمونه گیری لازم از واحدهای صنعتی، روستایی و باغ پرندگان انجام شد که نتایج همگی منفی بود.
وی به توجیه مسئولین فنی کشتارگاه ها و اطلاع رسانی از طریق رسانه ها و تشکیل ستاد بحران به ریاست استاندار و اقدامات پیشگیرانه و کنترلی اشاره کرد و افزود: شبکه های دام پزشکی آماده باش و اقدامات لازم بهداشتی و قرنطینه ای انجام شده است.
در پایان این کارگروه نیز نماینده دانشگاه علوم پزشکی نیز با بیان این که استان کرمان در کرویدور پروازی پرندگان است و با توجه به پر بودن آبگیر های استان در فصل بهار با بازگشت پرندگان مواجه هستیم، افزود: هم چنین با توجه به این که در اوایل سال آینده و با شروع فصل کشاورزی، با نیاز کشاورزان به کودهای مرغی مواجه هستیم، اظهار داشت: پست های قرنطینه و گشت های محسوس و نامحسوس پلیس در مسیرهای فرعی باید با حساسیت بیشتری برای پیشگیری از بحران، تقویت شود.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری نیز در این کارگروه با اشاره به اینکه ریاست ستاد آنفولانزای حاد پرندگان با استاندار و جانشین این ستاد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار است، گفت: سازمان برنامه و بودجه نیز متولی تامین مالی این بحران است.
صالحی ادامه داد: در کشور 10 میلیارد تومان برای بحث آنفولانزای فوق حاد پرندگان در ابتدا و 30 میلیارد تومان هم اخیرا به صورت هزینه ای تصویب شده که هنوز مبلغی در اختیار ما قرار نگرفته است اما  در چهارشنبه همین هفته در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان مبالغی را از محل تملک دارایی به اداره کل دامپزشکی شمال و جنوب استان اختصاص می دهیم.
وی در خصوص حوادث سیل اخیر در برخی شهرستان های استان، گفت: درمورد سیل هم خساراتی به استان وارد شده است و در برخی ایستگاه های هواشناسی در طول 5 روز نزدیک به 500 میلی متر بارش را ثبت کردیم که ده ها سال بود که چنین بارشی را در استان نداشتیم و از میانگین سالانه عبور کردیم به طوری که میانگین بارش های استان، 27 درصد بالاتر از میانگین سالانه است. اما در میان شهرستان های استان، شهرستان کرمان و برخی شهرستان های شرقی استان 20 تا 30 درصد از متوسط بارش سالانه شان عقب تر هستند.
وی با اشاره به این که تلفات حوادث سیل اخیر تنها یک نفر بوده و در این مورد هم مقصر خود فرد بوده،اظهار داشت: جسد این فرد روز یکشنبه پیدا شد.
صالحی ضمن گلایه از برخی از هم استانی ها به دلیل عدم توجه به هشدارهای ارائه شده از سوی صدا و سیما، گفت: متاسفانه برخی از هم استانی ها علارغم نصب تابلو و مسدود کردن جاده ها، اقدام به عبور از راه های فرعی می کنند و گرفتار می شوند و در نهایت این امر موجب اخلال در کار نیروهای ستاد بحران شده و باعث می شودکمک رسانی و سایر اقدامات با تاخیر انجام شود.