مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری در کمیسیون نظارت بر سلاح و مهمات استان نیز با اشاره به اینکه باید به موازات اقدامات اطلاعاتی و انتظامی، اقدامات ایجابی نیز انجام شود، گفت: ایجاد شکارگاه های خصوصی و مراکز ورزشی جهت تیراندازی، از جمله این اقدامات است که باعث تخلیه هیجانات علاقه مندان به تیراندازی و شکار می شود.
همایی با بیان این که استفاده غیرمجاز از سلاح های مجاز سرفصلی است که در کمیسیون امنیتی و سلاح و مهمات استان، مطرح است، اظهارداشت: باید اقدامات ایجابی به خصوص در جنوب و شرق استان، انجام شود تا از اقدامات ایذایی و مواردی مانند تیراندازی در عروسی ها و مراسم جلوگیری شود.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری با اشاره به نقش تاثیرگذار متولیان امر فرهنگ از جمله سازمان تبلیغات و ارشاد اسلامی در زمینه عدم استفاده از سلاح های غیرمجاز گفت: بخش عمده استفاده از سلاح که منجر به قتل، رعب و وحشت و جرح می‌شود ناشی از ناآگاهی مردم است به طوری که از مجموع  قتل های صورت گرفته در سال گذشته 74 درصد قتل های استان مستقیماً منشاء فرهنگی و اجتماعی داشته و بعضاً  بر سر مواردی مانند جای پارک خودرو، سوءظن برادر به خواهر، اختلاف زناشویی، اختلاف بر سر ارث قتل صورت گرفته که روحانیون، رسانه ها و سازمان های متولی فرهنگ باید نقش خود را در پیشگیری از این موارد ایفا کنند.
همایی ادامه داد: واقعیت این است که ما هیچ حادثه ضد امنیتی در استان نداشتیم و بسیاری از حوادثی که در استان شاهد هستیم، ناشی از کارکرد ناموثر حوزه های فرهنگی اجتماعی‌ست. ما در حوزه فرهنگ با موازی کاری ها، عدم نظام سنجش عملکرد و عدم هدف گذاری درست مواجه هستیم که باید این نقایص برطرف شود تا بخشی از بار دستگاه های قضایی و انتظامی کاهش یابند.
همایی به حساسیت مقام معظم رهبری در خصوص معضلات اجتماعی اشاره کرد و گفت: مطالبه جدی دستگاه های امنیتی استان این است که دستگاه های متولی امر فرهنگ از ابزارهای خود استفاده کنند و کارهای تاثیرگذار در حوزه فرهنگ انجام دهند زیرا نصب بیلبورد و کارهایی از این قبیل بیشتر رنگ و بوی تجاری دارد تا اقدامی برای بهبود فرهنگ جامعه، بنابراین باید هدف گذاری جدی در این زمینه صورت گیرد تا آثار و نتایج اقدامات فرهنگی را در حوزه نظم و امنیت ببینیم.
نماینده محیط زیست در این کمیسیون با بیان این که 61 قبضه سلاح غیر مجاز از ابتدای سال 95 تا پایان دی ماه توسط اداره کل محیط زیست استان کشف گردیده، اظهار داشت: در سال گذشته 47 قبضه سلاح غیرمجاز کشف شده بود و در سال جاری در زمینه کشف سلاح های غیرمجاز رشد داشته ایم، ضمن این که  678 نفر متخلف شکار و صید غیر مجاز در سال جاری به مراجع قضایی معرفی شده اند.
وی به در نظر گرفتن قرق های اختصاصی و شکارگاه های خصوصی در سال جاری برای اولین مرتبه در استان اشاره کرد و گفت: دو منطقه در رفسنجان و بافت برای این امر در نظر گرفته شده و پروانه شکار چهار پا نیز برای این مناطق صادر گردیده است.
نماینده اداره کل محیط زیست استان به  پیش بینی شکارگاه های خصوصی در طرح مربوط به پارک ملی خبر اشاره کرد و گفت:  این امر در سال آینده اجرایی می شود.
رئیس هیت تیراندازی استان نیز در این کمیسیون با بیان این که در ورزش تیراندازی سعی داریم بین طبیعت و شکارچی آشتی ایجاد شود، اظهار داشت:  استان کرمان از سه سال پیش به عنوان مرکز پایلوت جشنواره شکارچیان و رشته تراپ در نظر گرفته شده و این جشنواره را تا کنون در تمام شهرستان های استان برگزار کرده ایم و در سال جاری نیز جشنواره در 5 شهرستان استان از جمله جیرفت، بم، کهنوج و کرمان برگزار شد که با استقبال خوب مردم مواجه بودیم و در جشنواره جیرفت بیش از 480 شرکت کننده داشتیم.
اسماعیلیان از انعقاد تفاهم نامه ای میان هیات تیراندازی و بسیج  برای ایجاد مراکزی در کلیه شهرستان های استان برای ورزش تیراندازی خبر داد.
جانشین معاون اطلاعات سپاه استان نیز با بیان این که تعداد قابل توجهی قبضه سلاح مجاز در استان داریم، اظهار داشت: تحویل سلاح های جنگی و جایگزینی آن با سلاح های شکاری با کمک بسیج در دستور کار است.
رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی استان نیز در این کمیسیون اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا کنون صدها قبضه سلاح جنگی و 580 قبضه سلاح شکاری غیرمجاز در استان کشف شده است.
وی از دستگیری 386 نفر متخلف در این رابطه خبر داد و گفت: تعداد قابل توجهی دارنده سلاح غیر مجاز در استان شناسایی شده که به زودی در خصوص دستگیری دارندگان سلاح های غیرمجاز با اهنگی دستگاه قضایی اقدام خواهیم نمود.
معاون دادستان عمومی و انقلاب استان نیز در این کمیسیون بر ایجاد باشگاه های تیراندازی و بانک های نگهداری سلاح های مجاز در این باشگاه ها تاکید کرد و گفت: اگر اطلاع رسانی لازم به مردم صورت گیرد و به خوبی توجیه شوند، بسیاری از دارندگان سلاح مجاز، تمایل دارند سلاح آن ها به جای منزل در بانک های نگهداری سلاح، نگهداری شود.
در ادامه‌ی این کمیسیون بر ضرورت اجرای طرح های تحویل داوطلبانه ی سلاح های غیرمجاز قبل از اقدامات قضایی و انتظامی تایید و مقرر شد اطلاع رسانی لازم در این خصوص صورت پذیرفته تا از تشکیل پرونده کیفری برای دارندگان سلاح ها پیشگیری شود و سلاح های خود را قبل از اجرای طرح داوطلبانه تحویل نمایند.