در کمیسیون مقابله با سرقت استان که در سالن پیامبراعظم استانداری و به ریاست مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری برگزار شد، مهم ترین علل افزایش سرقت ها در شهرستان رودبار بررسی و تدابیر لازم جهت پیشگیری از سرقت در ایام نوروز در سطح استان اتخاذ گردید.
خلیل همایی با اشاره به این که در زمینه سرقت های مهم در استان در 10 ماهه گذشته از سال جاری 7 درصد کاهش داشته ایم، اظهار داشت: در زمینه کشفیات سرقت ها نیز رشد 4 درصدی داشته ایم و 73 درصد از سرقت های مهم استان، کشف شده که موجب رضایتمندی مال باختگان گردیده است.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری با بیان این که در زمینه سرقت های خرد متاسفانه 5 درصد رشد داشته ایم، افزود: در زمینه کشفیات این سرقت ها نیز 15 درصد رشد داشته ایم، ضمن این که در زمینه کشف سرقت های مسلحانه نیز  43 درصد رشد داشته ایم که بیانگر تلاش دستگاه قضایی و نیروهای انتظامی و امنیتی می باشد.
همایی خاطرنشان کرد: متاسفانه کشفیات سرقت به عنف  12 درصد کاهش داشته ایم و باید به این امر توجه داشت که سرقت های به عنف از گروه سرقت هایی هستند که بار روانی به جامعه تحمیل می کنند و قربانیان این سرقت ها اغلب خانم ها و افراد خردسال هستند که این نوع از سرقت، تبعات اجتماعی به دنبال دارد و باید تدابیر لازم برای رفع این مشکل اندیشیده شود.
وی به افزایش آمار سرقت ها در شهرستان رودبار اشاره کرد و گفت: 106 درصد سرقت های مهم شهرستان، منجر به کشف شده است.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری با تاکید بر ارتقای سیستم پایش تصویری در شهرستان رودبار با کمک دستگاه های اجرایی، گفت: امنیت مثل کار اقتصادی نیاز به فاکتور تجهیزات دارد و باید از امکانات دستگاه های مختلف در جهت تقویت امنیت استفاده شود و مسئول سازی و همراه سازی دستگاه هاست که امنیت ایجابی را رقم می زند.
همایی بر ایجاد کار تخصصی در بحث سرقت های رودبار تاکید کرد و گفت: چند ماه قبل با پیگیری کمیسیون مقابله با سرقت استان و با انجام یک کار اطلاعاتی و مطالعاتی در شهرستان کهنوج، سرقت های مسلحانه از 10 مورد به یک مورد رسید و هرجا با رویکرد علمی و بر مبنای تجزیه و تحلیل داده ها اقدام کرده ایم، نتیجه گرفته‌ایم.
معاون فرماندار رودبار نیز ضمن ارائه مطالبی در خصوص وضعیت معیشتی و جغرافیایی شهرستان رودبار جنوب، گفت: وقوع این سرقت ها بیشتر ریشه در حوزه اقتصاد و اشتغال دارد و عدم خرید محصولات جالیزی با نرخ مناسب از جمله محصول هندوانه به عنوان گزینه های این افزایش آمار مطرح هستند.
ساردویی با اشاره به این که 5 هزار هکتار سطح زیرکشت هندوانه در شهرستان رودبار وجود دارد، گفت: عدم خرید این محصول به نرخ خوب در سال جاری بسیاری از کشاورزان منطقه را متضرر و کارگران را بیکار کرده است و بی کاری پیامدهایی را در پی دارد.
سرهنگ فیروز بخت فرمانده انتظامی شهرستان رودبار نیز در این کمیسیون فقر مالی، اعتیاد و بی کاری و هم چنین عدم احتیاط لازم از سوی مال باختگان را از جمله عوامل افزایش آمار سرقت های خرد در شهرستان رودبار دانست و گفت: سرقت مسلحانه یک گوشی یا مبلغ 200 هزار تومان پول از یک مغازه نشان دهنده نمونه هایی از سرقت های صورت گرفته در شهرستان است.
وی حضور قرارگاه خاتم الانبیاء در این شهرستان را نقطه روشنی برای بهبود وضعیت اقتصادی مردم و در نتیجه آن بهبود وضعیت امنیتی شهرستان اعلام کرد و اظهار داشت: هم مرزی با شهرستان دلگان و سیستان بلوچستان نیز بر افزایش آمار پدیده هایی مانند سرقت در شهرستان رودبار تاثیرگذار است.
دادستان شهرستان رودبار نیز در این کمیسیون به مشکلات این شهرستان از نظر جغرافیایی و وضعیت معیشت مردم اشاره کرد و گفت: شغل اصلی مردم این منطقه کشاورزی و دامداری است که متاسفانه وضعیت نامطلوبی را در شهرستان شاهد هستیم.
سالاری با بیان این که در زمینه خرید محصولات کشاورزی متاسفانه همه ساله کشاورزان با وضعیت نابه سامانی رو به رو هستند، گفت: رقم خرید محصولات پایین است و این امر یکی از عوامل اصلی وقوع جرم است.
دادستان رودبار ادامه داد: بیکاری در رودبار زیاد است و ما یک کارخانه رب گوجه فرنگی در رودبار داشتیم که آن هم به دلایل بهداشتی تعطیل شده است که راه اندازی و افزایش این گونه کارخانه ها بخشی از مشکل اشتغال این شهرستان را حل خواهد کرد.
وی به مشکلات فرهنگی مردم منطقه اشاره کرد و گفت: این منطقه پتانسل خوبی برای کشاورزی دارد و نیروی انسانی قابل توجهی هم دارد، ولی متاسفانه محروم مانده و این محرومیت مشکلات فرهنگی زیادی را در شهرستان به وجود آورده است.
دادستان رودبار با تاکید بر این که مسئولان استان نباید منطقه محروم رودبار را مانند منطقه رفسنجان ببینند، گفت: حل مشکل شهرستان رودبار همت ویژه می خواهد که امیدواریم با تدبیر مسئولان شاهد کاهش مشکلات این شهرستان باشیم.
سرهنگ حسن پور رئیس پلیس آگاهی استان نیز با اشاره به این که افزایش سرقت های مسلحانه و به عنف در شهرستان رودبار به دلیل این است که این شهرستان دروازه ورود استان سیستان  بلوچستان به استان کرمان است؛ گفت: مجموعه انتظامی و قضایی در شهرستان رودبار تلاش خوبی برای برقراری امنیت در منطقه دارند.
وی با بیان این که بیشترین سرقت ها در شهرستان رودبار با 65 مورد مربوط به موتورسیکلت است، افزود: باید کارگروه مقابله با سرقت در شهرستان ها تشکیل و سایر سازمان ها، نهادها، اصناف و بازاریان هم همکاری کنند و از ظرفیت و توان شهرستان ها برای برقراری نظم و امنیت، استفاده کنیم.
امیری مدیرکل زندان های استان نیز در این کمیسیون با اشاره به این که 23 درصد از زندانیان استان مربوط به بحث سرقت هستند، اظهارداشت: 41 درصد از این تعداد فاقد سابقه و مابقی دارای سابقه متعدد می باشند که به منزله ی این است که رویکرد مبتنی بر زندان به اندازه ی کافی بازدارنده نمی باشد.
وی با اشاره به این که شهرستان رودبار بازداشتگاه ندارد و باید در زمینه احداث بازداشتگاه در این شهرستان اقدامی صورت گیرد، اظهار داشت: برای ساخت یک بازداشتگاه در شهرستان به اعتبار نیاز داریم تا مردم مجبور نباشند برای ملاقات زندانیان به جیرفت و سایر مناطق سفر کنند و در مسیر با مشکلاتی مواجه شوند.
امیری اظهار امیدواری کرد  قرارگاه خاتم الانبیاء در زمینه تامین مصالح برای ساخت بازداشتگاه در شهرستان رودبار با اداره کل زندان های استان، همکاری کند.
سلیمانی معاون دادستان عمومی و انقلاب کرمان نیز در این کمیسیون با اشاره به این که شهرستان قلعه گنج پایلوت اقتصاد مقاومتی کشور شد و شاهد اتفاقات خوب در این شهرستان هستیم، پیشنهاد کرد: شهرستان رودبار نیز به عنوان شهرستان پایلوت ارتقای امنیت در سال 96 انتخاب شود و تقویت نیروهای امنیتی و انتظامی در دستور کار قرار گیرد تا تجربه موفق قلعه گنج را در باب دیگری در شهرستان رودبار به کشور ارائه کنیم.
وی با بیان این که اشراف حوزه قضایی رودبار مناسب است گفت: نیروی انسانی دستگاه قضا در  این شهرستان تقویت صد در صد شده است.
گفتنی است در خاتمه این کمیسیون تصمیماتی در خصوص مشکلات رودبار و هم چنین طرح های پیشگیری از سرقت و وارتقای امنیت مردم در ایام نوروز اتخاذ گردید.