سخنگوی شورای تامین استان کرمان به رویکردهای امنیتی انتظامی استان، امنیت انتخابات و ارزیابی شاخص های امنیتی استان پرداخت و اعلام کرد: دولت تدبیر و امید به حریم خصوصی افراد احترام گذاشته و هرگز به حریم خصوصی مردم ورود پیدا نکرد.

"خلیل همایی راد" در حاشیه بازدید از خبرگزاری ایسنا منطقه کویر و دیدار با خبرنگار این خبرگزاری، گفت: خبرگزاری ایسنا در جهت تحقق ایده دولت مبنی بر اتاق شیشه ای دولت به این معنا که با شفاف سازی مردم در جریان اقدامات و عملکرد دولت قرار گیرند به خوبی گام برداشته است.

وی ادامه داد: خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، در حقیقت شفاف، به موقع، حرفه ای و بی طرفانه سعی نمود که ارتباط بین دولت و مردم را در استان کرمان فراهم نماید و اکنون صرفا به منظور قدرشناسی از این مجموعه در اینجا حضور دارم.

مدیر کل امنیتی انتظامی استانداری کرمان از وضعیت امنیت استان کرمان  و کشور سخن به میان آورد و بیان کرد: علی رغم اینکه در برخی از کشورها جنگ و ناامنی هایی وجود دارد، خوشبختانه در کل کشور و استان کرمان تا کنون عملیات ضد امنیتی نداشته ایم.

وی از کشف و خنثی شدن 30 عملیات تروریستی در کشور توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) در سال گذشته خبر داد و اظهار کرد: در سال گذشته یکی از عوامل گروه های تروریستی که قصد انجام عملیات در استان های مرکزی کشور را داشتند، در سیرجان دستگیر شد.

سخنگوی شورای تامین استان کرمان به موقعیت جغرافیایی استان کرمان اشاره و تصریح کرد: ما از ناحیه شرق و جنوب شرقی در معرض تهدید گروه های تروریستی هستیم و همچنین از ناحیه غرب نیز این تهدید وجود دارد، اما به دلیل اشراف کامل نیروهای اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی و حضور موثر سپاه در شرق، هیچ رخداد ضد امنیتی در استان کرمان نداشته ایم.

وضعیت شاخص های امنیتی انتظامی استان کرمان

وی از رصد شاخص های امنیتی استان کرمان به صورت روزانه سخن گفت و به آمارهای شاخص های امنیتی استان کرمان در فروردین ماه سال جاری اشاره و عنوان کرد: در فروردین ماه سال جاری مجموع رخدادهای امنیتی انتظامی استان کرمان نسبت به اسفندماه سال قبل 33 درصد کاهش داشته است.

همایی راد گروگان گیری های استان را ناشی از مطالبات مواد مخدر دانست و افزود: 43 درصد گروگانگیری های استان کرمان نسبت به مدت مشابه سال قبل خود، کاهش دارد، به گونه ای که 3 مورد در شهرستان کرمان، 2 مورد در رودبار جنوب و سیرجان و بم و عنبرآباد هر کدام یک مورد گروگانگیری در فروردین ماه سال جاری شاهد بوده ایم که 6 مورد آنها آزاد شده اند.

وی سرقت های مسلحانه در فروردین ماه سال جاری نسبت به اسفندماه سال گذشته روند کاهشی 33 درصدی داشته و همه سرقت های مسلحانه را مربوط به شهرستان های جنوبی استان دانست و گفت: سرقت های مسلحانه شامل؛ 3 مورد خودرو، 3 مورد موتور سیکلت، یک مورد گوسفند، یک مورد وجه نقدی اندک و یک مورد موبایل بوده است و آنچه که در اینجا قابل توجه است اینکه سرقت های مسلحانه استان کرمان از لحاظ ریالی بسیار پایین هستند که این امر نشات گرفته از ریشه های فرهنگی و اقتصادی جرایم در این منطقه دارد.

مدیر کل امنیتی انتظامی استانداری کرمان با بیان این مطلب که هرآنچه در جنوب استان به مسایل اقتصادی و فرهنگی توجه بیشتر نماییم، شاخص های امنیتی در آنجا ارتقا خواهند یافت، اضافه کرد: شاهد این بودیم که در شهرستان قلعه گنج در نتیجه ی تحقق ایده ی شهر نمونه اقتصاد مقاومتی در سال 94 به نسبت سال 93 جرایم خشن 72 درصد کاهش یافته است.

وی امنیت و اقتصاد را مکمل یکدیگر دانست و به ایسنا گفت: هرچه اقدامات اقتصادی و توسعه ای بیشتر صورت بگیرد، ضریب امنیت نیز افزایش می یابد، به عنوان نمونه در سال جاری به دلیل بالا بودن سطح قیمت محصولات کشاورزی در جنوب که به گفته تحلیل گران مسایل تجاری و کشاورزی یک سال طلایی محسوب می شود.

همایی راد اضافه کرد: علی القاعده شاهد کاهش برخی از جرایم خواهیم بود، ضمن آنکه متقابلا امنیت نیز بر اقتصاد تاثیر گذاشته و هر چه امنیت سرمایه گذاران بیشتر تامین شود، گرایش به کارآفرینی و سرمایه گذاری افزایش می یابد و با ایجاد اشتغال، اقتصاد مناطق شکوفا تر می شود.

سخنگوی شورای تامین استان کرمان از کاهش 9 درصدی سرقت ها در استان در ایام نوروز و افزایش 8 درصدی کشف سرقت ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته، خبر داد و بیان کرد: کاهش 7 درصدی مجروحان تصادفات، کاهش 29 درصدی فوت شدگان در حوادث جاده ای فروردین ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل در استان شاهد بوده ایم، که باید از همدلی تلاشگران خصوصا فرماندهی انتظامی استان، پلیس راه و راهداری، هلال احمر، ارژانس و اداره کل راهداری و حمل و نقل سپاسگزاری نماییم که این سطح از امنیت و ایمنی را در طول ایام عید در استان فراهم ساختند و کاهش 29 درصدی تلفات ناشی از تصادفات نقطه اوج عملگرانه ها بود.

وی کشف 2 هزار 614 کیلو گرم انواع مواد مخدر، کشف بیش از 11 هزار 553 لیتر مشروب الکلی و انهدام 7 کارگاه ساخت مشروبات الکلی، کشف 21 قبضه انواع سلاح، کشف یک هزار و 900 لیتر انواع سوخت قاچاق، توقیف 952 دستگاه خودرو و 990 دستگاه موتور سیکلت متخلف و اعمال قانون برای 152 هزار راننده متخلف در ایام فروردین ماه سال جاری را از جمله اقدامات امنیتی انتظامی استان برشمرد.

تعجب همگان از همدلی و اتحاد دستگاه های استان در پیدا کردن 4 دختر در شهداد

همایی راد از عملیات امداد و نجات در شهداد و از تعجب همگان از ورود نیروی امنیتی انتظامی به این قضیه سخن به میان آورد و گفت: برای یافتن 4 کودکی که در شهداد گم شده بودند، طی یک شب حدود 70 دستگاه خودرو برای پیدا نمودن این کودکان بسیج کردیم و برای این عملیات فرماندار، بخشدار، مسئولین جمعیت هلال احمر، نیروی انتظامی، اطلاعات و سپاه در آنجا حضور یافتیم و همچنین شخص فرمانده انتظامی استان صبح آماده شدند که به محل آمده و از طریق بالگرد به امر جستجوی این 4 کودک اقدام نمایند که خوشبختانه ساعت 7 صبح کودکان پیدا شدند.

وی در ادامه سخن خود اضافه کرد: معاون دادستان نیز آماده شده بودند که صبح به محل حادثه بیایند، ضمن آنکه معاون اداره اطلاعات از شب پیگیر این قضیه بود و صبح نیز در حال آمدن به محل بودند که 4 دختر بچه پیدا شدند، ضمن آنکه مردم محلی به نحو شایسته ای همکاری کردند و همه احتمالات را مدنظر قرار داده و بررسی کردیم.

مدیر کل امنیتی انتظامی استاندار کرمان تاکید کرد: ما این 4 دختر بچه را مانند فرزندان خود دانسته و تمامی مدیران مرتبط با این ماجرا دلسوزانه تلاش نمودند و در این قضیه ورود پیدا کردیم.

وی به تبعات منفی که این حادثه می توانست برای استان داشته باشد، پرداخت و بیان کرد: گرچه این رخداد امنیتی و انتظامی نبود و بر اثر سهل انگاری خانواده ها اتفاق افتاده بود، اما اگر برای این کودکان اتفاقی رخ می داد، به خاطر آن بچه ها بسیار متاثر می شدیم، ضمن آنکه با توجه به ثبت جهانی کلوت های شهداد بر گردشگری شهداد هم اثر می گذاشت.

اقدامات نو در استان کرمان برای نخستین بار در کشور

همایی راد به اقدامات نویی که در استان کرمان برای نخستین بار در کشور صورت می گیرد، اشاره و اظهار کرد: متاسفانه کسی برای آثار سوء روانی حوادث که بر افراد می گذارد، توجه نمی کند، اما ما بلافاصله پس از آنکه 4 کودک پیدا شدند، با دانشگاه علوم پزشکی و مرکز فوریت های پزشکی هماهنگ نمودیم تا این کودکان و خانواده های آنها تحت مشاوره قرار گیرند و این مورد برای دومین بار در استان کرمان صورت گرفته است، مرحله قبل این تجربه را در حادثه قتل های فهرج انجام دادیم و با همکاری بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی بحث مداوای اختلال روانی پس از حادثه(PTSD) را پیگیری کردیم.

وی از تشکیل پرونده قضایی برای برای پیگیری این ماجرا نیز خبر داد و افزود: باید پدران و مادران نسبت به فرزندان خود احساس مسئولیت نمایند و مراقب کودکان خود باشند تا برای کشور هزینه درست نکنند.

قرارگاه های فرهنگی ایده جدید استاندار کرمان

سخنگوی شورای تامین استان کرمان تصریح کرد: یکی از اولویت های ما در حوزه ی تحلیلی مشخص نمودن ریشه جرایم و آنالیز آنهاست و این اقدامات باعث تسهیل حرکت بعدی و پیشگیری از وقوع جرایم ما خواهد بود. براساس بررسی های صورت گرفته هیچ رخداد ضد امنیتی در استان نداشته ایم، اما 74 درصد قتل های استان کرمان منشا فرهنگی اجتماعی داشته اند، که نشان می دهد توپ در زمین نهادهای فرهنگی و دستگاه های متولی امور اجتماعی است.

همایی راد با اشاره به تعدد نهادهای فرهنگی اجتماعی، مطرح کرد: نهادهای فرهنگی در حوزه عملکرد دولت متمرکز نمی باشند، ضمن اینکه دارای برنامه منسجم نیستند و موازی کاری می کنند و برای برنامه های آنها هیچ شاخص کمی و کیفی وجود ندارد، ضمن آنکه هیچ نظام سنجش عملکردی برای ارزیابی اقدامات این نهادها نیز وجود ندارد.

وی از پیشنهاد استاندار کرمان تحت عنوان ایجاد قرارگاه های فرهنگی، خبر داد و اعلام کرد: اگر دستگاه های متولی فرهنگ این ایده را پذیرفته و در چهارچوب این قرارگاه فرهنگی کار کنند، امید است بسیاری از مشکلات ما حل شوند، نزاع، درگیری های خانواده ای، خشونت، عدم بردباری، سؤظن و موارد مشابه که علت وقوع اغلب قتل ها در استان بودند، تماما از طریق کار فرهنگی، اجتماعی و حوزه های سلامت روان قابل پیشگیری هستند اگر متولیان امر به جای پراکنده کاری و فرافکنی مسئولیت خود را انجام دهند.

امنیت انتخابات

مدیر کل امنیتی انتظامی از تسلط کامل نیروهای امنیتی انتظامی روی فضای مجازی خبر داد و خاطر نشان کرد: از یک سال قبل امنیت انتخابات را در دستور کار قرار داده ایم و اساس امنیت بر پیش بینی و پیشگیری است و ما همه سناریوهای محتمل در هر شهرستان را با هماهنگی شورای تامین آن شهرستان و لحاظ سوابق، به تفکیک مشخص نموده ایم.

وی از تهیه و تدوین اطلس امنیت انتخابات استان و تصویب آن توسط وزارت کشور سخن به میان آورد و عنوان کرد: یکی از اصلی ترین محورهای امنیتی، جلوگیری از فعالیت تروریستی و خرابکارانه از سوی معاندین در جریان انتخابات است و همچنین رقابت بین کاندیدها و هواداران آنها در صورت رد صلاحیت، رای آوردن و رای نیاوردن احتمال درگیری آنها در مناطق و ... است که همه این سناریوها تدوین وبرای آنها راهکارهایی در نظر گرفته شده است.

همایی راد ادامه داد: همه شهرستان های استان کرمان در چهار وضعیت سفید، خاکستری، زرد و قرمز  در قبل از انتخابات، حین انتخابات و پس از انتخابات تعریف گردیده و در هر وضعیتی دستگاه های مختلفی مسئولیت ورود دارند.

وی با یادآوری انتخابات 94، اظهار کرد: در انتخابات استان کرمان در چندین سال اخیر هیچگونه رخداد امنیتی و انتظامی نداشته ایم و امیدواریم انتخابات 29 اردیبهشت ماه نیز با نظم و امنیت برگزار گردد. قابل ذکر است که یکی از بزرگترین پشتوانه های امنیتی نظام، مردم هستند و مردم کرمان تا به حال نشان داده اند که شرایط را به خوبی درک کرده و همواره همکاری خوبی با نهادهای امنیتی دارند.

سخنگوی شورای تامین استان کرمان از پیش بینی خود برای شرکت حداکثری مردم کرمان در انتخابات 29 اردیبهشت ماه 96 سخن گفت و اعلام کرد: 10 هزار نفر به صورت مستقیم و حدود 30 هزار نفر به طور غیر مستقیم در ایجاد نظم و امنیت انتخابات استان فعالیت می کنند و این به جزء افرادی است که در حوزه اطلاعاتی کار می کنند.

وی امنیت مردم پایه را یک امتیاز دانست و خاطر نشان کرد: نیروهای امنیتی به حریم خصوصی مردم کاری ندارند اما به بخش عمومی و رفتار شهروندی که ممکن است باعث آسیب رسیدن به افراد شود، ورود پیدا می کنند، شایان ذکر است که نیروهای امنیتی در 4 سال اخیر از محبوبیت خاصی برخوردار شده و پیوندهای آنها با مردم تقویت گردیده است.

همایی راد به برگزاری مراسمات ملی، مذهبی و سیاسی در امنیت کامل در استان کرمان اشاره و بیان کرد: در استان کرمان هر کس که مجوز قانونی داشت، می توانست مراسم برگزار نماید، بدون در نظر گرفتن گرایشات سیاسی افراد، امنیت آن مراسم را برقرار می کردیم.

وی از اجرای 178 برنامه فرهنگی هنری در سال های 93 و 94 در کرمان خبر داد و مطرح کرد: ما هیچ مصلحتی را بالاتر از قانون نمی دانیم و در زمانی که قانون اجازه برگزاری مراسمی دهد، تمامی دستگاه های امنیتی، انتظامی و قضایی استان در تعامل با یکدیگر حرکت نموده و نظم و امنیت تمامی مراسم و سخنرانی های قانونی در تمام زمینه های فرهنگی، مذهبی، ملی، سیاسی، هنری و ... را تامین می کنند و اجازه مداخله ی اشخاص غیر مسئول را نمی دهند.

رویکردهای حوزه امنیتی انتظامی

مدیر کل امنیتی انتظامی استانداری کرمان ارتباط ما با رسانه ها از رویکردهای جدی حوزه امنیتی انتظامی استان کرمان دانست و بیان کرد: رویکرد دولت شفافیت سازی است و معتقدیم که اگر با مردم صادقانه گفتگو کنیم، مردم واقعیت را می پذیرند، پنهان کاری باعث ایجاد شایعات می شود که تبعات آن بسیار زیان بارتر از شفافیت خواهد بود.

وی اضافه کرد: در این دولت نیروهای امنیتی انتظامی هیچ برخورد خشنی با مردم حتی اگر بعضا خلاف هم نموده بودند، نکردند و سعی بر خویشتنداری و مدارا با مردم داشته است و استنباط ما این است که وقتی اقتدار داریم، نیاز به واکنش عجولانه و شدید نداریم و از سوی دیگر تعامل و پیوند دولت و مردم مختص روزهای خاص نیست و همیشه باید مردم داری کنیم و تا جایی که ممکن است با خویشتن داری برخورد نماییم.

همایی راد آزادی رسانه ها را یکی دیگر از رویکردهای امنیتی انتظامی این دولت برشمرد و عنوان کرد: مسئول سازی، همراه سازی، امنیت مردم پایه، پیوست امنیتی برای طرح های عمرانی و پایین آوردن هزینه نظام از دیگر رویکردهای امنیتی انتظامی دولت تدبیر و امید بوده است که در استان کرمان با مدیریت استاندار «علیرضا رزم حسینی» و تعامل همه اعضای شورای تامین استان و شهرستان ها صورت گرفته و استمرار خواهد یافت.