کمیسیون‌های پیشگیری و مقابله با جعل اسناد و مدارک، نظارت بر سلاح و مهمات غیر مجاز، پیشگیری از کاربرد سلاح گرم در درگیری ها و مراسمات، پیشگیری و مقابله با تروریسم، حفاظت از اماکن و تاسیسات، پیشگیری و مقابله با سرقت، کمیسیون مشترک امنیت کویر و امنیت گردشگری و کمیسیون امنیتی و جرائم سازمان یافته با حضور ارکان امنیتی انتظامی استان و هم چنین نمایندگان دستگاه های اجرایی مرتبط، روز گذشته به ریاست مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری برگزار شد.
در کمیسیون پیشگیری و مقابله با جعل اسناد و مدارک که با محوریت جلب همکاری دستگاه‌های اجرایی با اداره کل ثبت احوال در راستای اجرای برنامه ملی طرح تعویض اسناد هویتی، برگزار شد، رایزنی های لازم در این خصوص صورت گرفت و تصمیماتی نیز اتخاذ گردید.
مدیرکل ثبت احوال استان در این کمیسیون ضمن ارائه گزارشی از آخرین اقدامات انجام شده در خصوص پیشگیری از جعل اسناد هویتی در استان، به اقدامات صورت گرفته در راستای هوشمند کردن کارت های ملی و هم چنین تعویض شناسنامه های قدیمی اشاره کرد و افزود: در این خصوص واگذاری خدمات به 66 دفتر پیشخوان دولت و راه اندازی 309 ایستگاه کاری و اشتغال زایی برای 450 نفر در سطح استان صورت گرفته است.
وی به کسب رتبه اول اداره کل ثبت احوال استان در برنامه اجرایی سازمان ثبت احوال کشور در سال 94 و کسب رتبه دوم در سال 95 اشاره و خاطر نشان کرد:  در سال 94 بیش از 1190 مورد کشف جعل اسناد هویتی و در سال 95 حدود 372 مورد و در سه ماه اول سال 96 نیز 54 مورد کشف جعل در استان داشته ایم که این امر نشان از روند کاهشی جعل اسناد و افزایش تدابیر حفاظتی و امنیتی در این مجموعه می باشد.
وی به متداولترین نمونه های جعل در اسناد هویتی اشاره کرد و گفت: تعیین تکلیف 20 هزار سند هویتی راکد و برگزاری دوره های آموزشی ویژه کارشناسان هویتی به منظور آشنایی با قوانین و مقررات و آشنایی با شیوه های شناسایی جعل، از جمله اقداماتی است که توسط اداره کل ثبت احوال در راستای جلوگیری از جعل اسناد هویتی صورت گرفته است.
زین الصالحین با بیان این که تا کنون یک میلیون و 48 قطعه کارت ملی هوشمند در استان صادر شده است، گفت: تعداد افراد واجد شرایط صدور کارت ملی هوشمند بیش از دو میلیون و 122 هزار نفر هستند، ضمن این که در زمینه ی صدور شناسنامه مکانیزه نیز تا کنون 605 هزار جلد شناسنامه صادر شده است.
وی با ارائه اطلاعاتی در خصوص امنیت شناسنامه مکانیزه و هم چنین کارت ملی هوشمند، به کاربردهای هفت گانه ی این  کارت اشاره کرد و گفت: کارت ملی هوشمند، یکی از عوامل موثر در کاهش جرائم مربوط به جعل اسناد هویتی‌ست.
مدیرکل ثبت احوال ادامه داد: درحال حاضر تعداد مراجعه کنندگان برای تعویض شناسنامه و کارت های ملی قدیمی کم است که در این زمینه خواستار همکاری رسانه ها برای اطلاع رسانی مناسب به مردم در خصوص اهمیت دریافت کارت ملی هوشمند و شناسنامه های جدید برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی از این اسناد هویتی و هم چنین استفاده از خدمات متنوع کارت های ملی هوشمند در آینده هستیم.
زین الصالحین هم چنین به ارائه مطالبی در خصوص افراد مشکوک التابعه و افراد فاقد هویت در استان پرداخت و گفت: رسیدگی به پرونده های این افراد باید در اسرع وقت انجام شود که در این خصوص نیازمند همکاری اعضای کمیسیون امنیتی استان هستیم.
در این کمیسیون هم چنین آقای جعفری راد رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان در خصوص جعل اسناد هویتی توسط برخی اتباع خارجی و تبعات آن و نماینده اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان نیز در خصوص زیرساخت های فراهم شده در راستای دولت الکترونیک و اتصال 2000 روستا در سال گذشته به شبکه ملی اطلاعات، به ارائه گزارشاتی پرداختند.
هم چنین در خصوص افراد فاقد شناسنامه و حل مشکلات مربوط به تعیین تکلیف پرونده‌های مشکوک التابعین، بحث و تبادل نظر شد.
در پایان این کمیسیون هم مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری با تاکید بر تسریع در روند صدور کارت های ملی هوشمند، این امر را بستر لازم برای تحقق دولت الکترونیک در استان دانست و از برگزاری کارگاه آموزشی مقابله با جعل اسناد در شهریور ماه سال جاری توسط این اداره کل با مشارکت بیش از 150 نفر از کارشناسان دستگاه اجرایی و حضور اساتیدی از شورای امنیت کشور خبر داد.
در کمیسیون نظارت بر سلاح و مهمات غیر مجاز و کمیسیون پیشگیری از کاربرد سلاح گرم در درگیری‌ها و مراسمات نیز به بررسی آخرین وضعیت قاچاق سلاح و میزان کشفیات سلاح و مهمات غیر مجاز پرداخته شد، ضمن این که گزارشی از اقدامات انجام گرفته جهت پیشگیری از کاربرد سلاح گرم در درگیری ها، اختلافات و مراسمات، ارائه شد.
مدیرکل امنیتی وانتظامی استانداری در این کمیسیون نیز با اشاره به این که در نتیجه ی اقدامات ایثارگرانه‌ی نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و اداره کل اطلاعات هیچ گروه مسلح مستقر در استان وجود ندارد، خاطر نشان کرد:  متاسفانه بیش از 74 درصد قتل هایی که در استان صورت می گیرد، مستقیماً منشاء فرهنگی اجتماعی دارد و امروز بخش مهمی از توان دستگاه قضایی و متولیان نظم و امنیت استان صرف شناسایی، دستگیری و رسیدگی به پرونده های قاتلینی می شود که به دلایل فقر فرهنگی اجتماعی مرتکب خشونت می شوند و امنیت روانی جامعه خصوصاً در جنوب را به مخاطره انداخته اند. در حالی که بسیاری از آن ها قابل پیشگیری هستند به شرط این که متولیان نهادهای فرهنگی اجتماعی با همان انگیزه و تلاشی که در حوزه نظم و امنیت صورت می گیرد اقدام کنند.
وی با بیان این که اثر بخشی فعالیت های فرهنگی باید ارزیابی شود، اظهار داشت: در نظر گرفتن نقش تاثیرگذار سران طوایف، انجام اقدامات مداخله در بحران برای جلوگیری از تبعات بیشتر در حوادثی مانند قتل های انتقام جویانه و طایفه ای از جمله مواردی هستند که می تواند در کاهش رخدادهای امنیتی موثر باشد.
خلیل همایی با بیان این که نزاع بر سر جای پارک خودرو، اختلاف بر سر یک پرچین، پاسخ منفی در خواستگاری، اختلافات ملکی و اختلاف بین کارگر و کارفرما بر سر دستمزد، نمونه هایی از مواردی است که منجر به قتل شده‌اند، اظهار داشت: در زمینه ی کارهای فرهنگی ، معضل جدی داریم و باید از سوی دستگاه های متولی فرهنگ چاره‌اندیشی لازم در این زمینه صورت گیرد زیرا امروز هزینه ی عدم توجه به کارهای فرهنگی را دستگاه های امنیتی می پردازند.
وی عدم هدف گذاری، کیفی نبودن برنامه های فرهنگی، موازی کاری و عدم نظام سنجش عملکرد را از ضعف های دستگاه های فرهنگی دانست و خواستار توجه ویژه به این امور شد.
در این کمیسیون حجت الاسلام والمسلمین رضایی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان نیز آموزش مستمر در خصوص استفاده و نگهداری از سلاح، نظارت بر مهارت استفاده از سلاح و فرهنگ سازی در خصوص عدم استفاده از سلاح و تیراندازی در مراسمات مختلف و رعایت قانون به کارگیری سلاح توسط نیروهای امنیتی و انتظامی را مورد تاکید قرار داد و راه کارهای قانونی و اجرایی برای مهار و کنترل این پدیده بررسی شد.
حجت الاسلام والمسلمین الله وردی مدیرحوزه علمیه استان نیز در این کمیسیون در خصوص استفاده از ظرفیت روحانیون جهت فرهنگ‌سازی در زمینه نگهداری و استفاده  از سلاح و کاهش جرائم خشن اعلام آمادگی کرد.
هم چنین آقای اسحاقی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی جنوب استان نیز ضمن ارائه گزارشی از اقدامات این اداره کل در راستای ارتقای فرهنگ در زمینه های مختلف، از انجام چندین کار پژوهشی با همکاری اساتید برجسته دانشگاه ها برای اجرای طرح هایی با محوریت حل مشکل پرخاشگری و پایین بودن آستانه ی تحمل برخی افراد  در آینده نزدیک خبر داد.
 در کمیسیون پیشگیری و مقابله با تروریسم نیز گزارشی از اقدامات صورت گرفته در راستای اجرای طرح پیشگیری و ایمن سازی کشور از تهدیدات و اقدامات تروریستی ارائه و در این خصوص بحث و تبادل نظر شد.
در کمیسیون حفاظت از اماکن و تاسیسات نیز که با حضور سلاجقه مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری، قاسم زاده مدیرکل فرودگاه های استان، فیروز کوهی مدیرکل راه آهن استان، دوست محمدی مدیرعامل شرکت مخابرات استان، اباذری مدیرکل ارتباطات و زیرساخت استان وکارشناسانی از شرکت های آبفا و آبفار و هم چنین پلیس فرودگاه و راه آهن تشکیل گردید به بحث و تبادل نظر در خصوص تهدیدها و فرصت های موجود و رفع نواقص پاویون فرودگاه و ایستگاه راه آهن و هم چنین افزایش ضریب حفاظتی  مخازن و منابع و خطوط ریلی استان پرداخته شد.
در کمیسیون پیشگیری و مقابله با سرقت نیز آمار چهار ماهه سرقت های سال جاری استان بررسی و ضمن مقایسه ی این آمار با مدت مشابه سال گذشته، راه کارهای کاهش سرقت در استان مورد هم‌اندیشی قرار گرفت.
گفتنی‌ست بر اساس آمارهای مذکور میزان سرقت به عنف در مدت زمان یاد شده 4 درصد، کیف‌قاپی 65 درصد و سرقت های مسلحانه 35 درصد کاهش یافته داشته است که این امر یک رکورد محسوب می شود و یکی از فاکتورهای مورد نظر وزارت کشور در ارزیابی حوزه ی امنیتی و انتظامی استان ها می باشد.
در ادامه رئیس پلیس آگاهی و مدیرعامل شرکت مخابرات استان نیز به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده توسط دستگاه متبوع خود در راستای پیشگیری از سرقت در برخی تاسیسات پرداختند و تصمیماتی اتخاذ شد.
در کمیسیون مشترک امنیت کویر و امنیت گردشگران نیز گزارشی از اقدامات صورت گرفته توسط سازمان میراث فرهنگی به منظور ارتقاء امنیت گردشگران در کویر و تعیین و تکلیف محدوده‌های مجاز و درگاه های ورودی به کویر لوت ارائه و در این زمینه بحث و تبادل نظر شد. در این راستا مقرر گردید سازمان مذکور در جهت اجرای مصوبات قبلی مبنی بر نصب تابلوهای هشدار دهنده، تعیین مناطق سبز و هم چنین مناطق ممنوعه در کویر و نصب GPS بر روی خودروهای آفروید تسریع نماید.
هم چنین مقرر شد صدا و سیما و سایر رسانه ها در خصوص ضوابط و مقررات ورود به کویر اطلاع‌رسانی لازم و کافی داشته باشند.
بررسی آخرین وضعیت امنیتی استان نیز موضوع کمیسیون امنیتی و جرائم سازمان یافته ی استان بود.