به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی امروز ۱۴ بهمن‌ماه در نهمین همایش آئین برادری در شهرستان ریگان گفت: برنامه آئین برادری از ۸ سال پیش آغاز شده که کار بسیار ارزنده و ارزشمندی است و هدف از این آئین پاشاندن بذر محبت در میان مردم، در راستای پیشرفت، رشد و توسعه کشور است.
وی با بیان این مطلب که مقرر بود در هفته وحدت این مراسم برگزار شود که به دلیل مسایلی نتوانستیم در آن زمان در جمع شما حضور یابیم، تصریح کرد: دهه فجر محصول وحدت است و اگر وحدت و یکپارچگی شیعه و سنی و اقوام مختلف کشور نبود، امکان داشت به سادگی رژیم شاهنشاهی تا دندان مسلح، در مقابل دستان خالی مردم ایران به پیروزی برسد اما با شعار الله اکبر پیروزی انقلاب اسلامی در سایه رهبری امام راحل شکل گرفت.
وزیر اطلاعات با اشاره به چهل و یک سال عمر انقلاب اسلامی بیان کرد: خوشبختانه با ایستادگی مردم و درایت‌ها و هدایت های امام راحل و مقام معظم رهبری، توانسته ایم همه توطئه‌های دشمنان در این سال‌ها را پشت سر بگذاریم و با رهنمودهای رهبری امروز در اوج اقتدار در جهان قرار بگیریم. وی با اشاره به وحدتی که در دنیای اسلام با عنوان مقاومت اسلامی اظهار کرد: امروز دنیای کفر بیش از هر زمان دیگری احساس خطر می کند و همه تلاش خود را به کار گرفته بین مسلمانان اختلاف بیندازد و بر روی موضوع اختلاف افکنی بین مسلمان سرمایه‌گذاری می‌کند لذا نباید تحت تاثیر توطئه‌های دشمنان قرار گیریم.
علوی ادامه داد: تاریخ نشان داده است که هر زمانی بین مسلمانان وحدت وجود داشته باشد، دشمنان در موقعیت ضعف قرار گرفته و جلوی ما به زانو در آمده اند اما در مقابل عدم وحدت میان مسلمان باعث جان گرفتن مستکبرین شده به‌طوری‌که قبل از سال ۲۰۱۲ می‌گفتند که اسرائیل آخرین نفس‌های خود را می‌کشد اما از سال ۲۰۱۲ میلادی که مسایلی در سوریه پیش آمد و سبب شد که اسرائیل در سال ۲۰۱۳ اعلام کند که امن ترین سال اسرائیل بود و این امنیت اسرائیل به دلیل اختلاف بین مسلمانان صورت گرفت.
وی بر لزوم وحدت بین مسلمانان تاکید کرد و افزود: مسلمانان همواره باید با یکدیگر متحد باشند چه خطر دشمن باشد چه نباشد زیرا وحدت دفع خطر و تهدید را به همراه خواهد داشت و برکاتی را برای جامعه به همراه خواهد داشت وزیر اطلاعات وحدت و برادری را همانند غذا دانست و بیان کرد: برای حرکت پیش‌روند نیاز به وحدت داریم و هر ملتی که بایکدیگر یک‌دست شوند به موفقیت‌های زیادی دست پیدا می‌کنند و اگر وحدت نباشد نه تنها چیزی عاید آن جامعه نخواهد شد، بلکه جامعه نیز خیلی از چیزهای خود را از دست خواهد داد.
وی با بیان این مطلب که عزت در سایه همدلی و هم‌افزایی پدیدار خواهد شد، تصریح کرد: انقلاب اسلامی تنها متعلق به امت ایرانی نیست و هر مسلمانی در هر جای دنیا برادر و خواهر ماست. انقلاب اسلامی متعلق به همه دنیای اسلام است. جمهوری اسلامی در طی این ۴۰ سال از مردم فلسطین حمایت کرده و در برابر اسرائیل اشغال‌گر قرار گرفته است.
جمهوری اسلامی می داند این موضع برای او هزینه دارد اما جمهوری اسلامی حاضر شده این هزینه را بدهد تا از مسلمانان دفاع کند. علوی با تاکید برآنکه برای جمهوری اسلامی شیعه و سنی فرقی ندارد، افزود: جمهوری اسلامی از مردم تحت ستم در بوسنی و هرزگوین حمایت کرد. مردم بوسنی و هرزگوین برادران اهل سنت بوده و شیعه نبودند اما بدانید که برای ما شیعه و سنی تفاوت ندارد همچنان که در افغانستان بیش از ۷۰ درصد مردم این کشور اهل سنت هستند اما جمهوری اسلامی در این سال‌ها بیشترین حمایت را از این کشورها کرده است.
وزیر اطلاعات با بیان اینکه تاریخ یک قرن گذشته نشان می دهد که همه بزرگان جهان اسلام (شیعه و سنی) از اسلام واحد سخن به میان آورده اند، با اشاره به تاریخ اختلاف افکنی دشمنان بین مسلمانان بیان کرد: استعمار برای آنکه بتواند بر مسلمانان تسلط پیدا کند، به دنبال اختلاف افکنی مذهبی بین مسلمانان رفت.
علوی بیان کرد: همواره در بین مذاهب افراط‌ گراهای وجود داشته است که باعث کشته شدن افراد زیادی شده‌اند اما انقلاب اسلامی ایران به این چیزها پایان داد و شیعه و سنی امروز در زیر سایه جمهوری اسلامی با عزت بایکدیگر در ایران زندگی می‌کنند. وی ادامه داد: انقلاب اسلامی چهره واقعی اسلام را نشان داد و باید این وحدت و همدلی را حفظ کنیم. لازمه نظریات مختلف داشتن، به جان یکدیگر افتادن نیست بلکه همواره می توان با گفتمان مواضع خود را مطرح کرد زیرا دعوا غیر از ضرر نتیجه‌ای ندارد.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان حجت‌الاسلام و المسلمین لطفیان دبیر شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور نیز در این مراسم گفت: امام راحل شخصیت بی‌بدیلی در تاریخ جهان اسلام است که بریتانیایی‌ها اعتقاد دارند اقدام امام راحل جهان اسلام را بیدار و منافع آمریکا و اروپا را برای همیشه در این منطقه به مخاطره انداخت. وی بیان کرد: سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی معتقد بود که عصری ما در آن قرار داریم و دورانی که سپری می‌کنیم دوران تفرقه امت اسلامی نیست، بلکه دوران اختلاف و تفرقه امت اسلامی سپری شده است و امت اسلام از گردنه سخت نزاع و تفرقه عبور کرده و پس از عبور از این گردنه پر زحمت وارد شاه‌راه یگانگی و همدلی شده و این شاهراه بزرگ وحدت ما را به سوی تمدن شکوهمند امت اسلامی رهنمود خواهد کرد.
دبیر شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور از اقدام دشمن و اشتهای دشمن سخن به میان آورد بیان کرد: اشتهای دشمن به جایی رسیده که از نیل تا فرات را می‌خواهد صاحب شود و می بینیم که امروز ننگین وار بحث معامله قرن را مطرح می‌کند. امت اسلامی و ما باید بین خواسته و اقدام دشمن و فکر پلید او که می‌خواهد سرزمین‌های اسلامی را به رژیم فاسخ صهیونیستی واگذار کند، فاصله بیندازیم.
وی به رشادت‌های حاج قاسم سلیمانی اشاره کرد و افزود: شهید سلیمانی در خانه ننشست بلکه دشمن را تعقیب کرد و تلاش سلیمانی بود که اختاپوس داعش را به تاریخ پیوند داد و امروز ما باید این راه را ادامه بدهیم. دبیر شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور در ادامه با اشاره به وضعیت امنیت منطقه ادامه داد: مردم متمدین ایران امروز در این دنیای پر فتنه در ساحل آرام زندگی می‌کنند و این موضوع نیز به دلیل پیروی از منویات مقام معظم رهبری است.
وی با تاکید برآنکه انقلاب هدیه خداوند متعال به مردم ایران و جهان اسلام بود، اظهار کرد: در کشوری زندگی می‌کردیم که نخست وزیر آن مردم این کشور را تحقیر می‌کرد و می‌گفت ایرانی توان ساخت لوله آفتابه را ندارد اما همان ایران، امروز به گونه ای پیشرفت کرده است که موشک‌های آن در یک شب پس از شهادت سردار سلیمانی خواب را از چشم دشمن می‌ربایند.
لطفیان از دردهای که بر پیکره امت اسلامی در طول تاریخ نشسته است، سخن گفت و عنوان کرد: رییس جمهور قبلی اسرائیل می‌گوید زمانی فلسطینی‌ها را کشتیم از ترس شب خواب نرفتیم، و به خودمان می گفتیم که امت مسلمان دمار از روزگار ما در می‌آورند اما صبح که بیدار شدیم دیدم همه آنها خواب هستند و خیالمان راحت شد. وی خاطرنشان کرد: امروز که پدیده زشت معامله قرن مطرح می‌شود و این قوم خودخوانده می‌خواهد مسلط به دومین جایگاه مقدس مسلمانان شوند، شاهد هستیم برخی از حکام عرب سخنی نمی‌گویند. دیگر امت اسلامی نباید در برابر این هتاکی ها سکوت کنند.
دبیر شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور با اشاره به اتفاقات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ در آمریکا اظهار کرد: خیلی بعید است که ۱۱ سپتامبر حاصل تفکر ۱۹ عرب حاشیه نشین باشد، علت این رخداد رابطه محبت آمیز آمریکا و اسرائیل بود و آمریکا مجبور است که این سگ هار را با معامله قرن در خانه خودش مهار کند تا اتفاقی برای کشورش نیفتد.