به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، دکتر محمد جواد فدائی استاندار کرمان درجلسه فوق العاده ستاد استانی مدیریت کرونا با اشاره به مصوبات این ستاد افزود: در بحث اطلاع رسانی عمومی به مردم با ماشین های بلندگو دار که مصوبه جلسه قبل بود قرار شد کارگروهی متشکل از دانشگاه علوم پزشکی، سازمان تبلیغات و صدا و سیما در این زمینه برنامه ریزی کند.
وی با اشاره به اهمیت کنترل ورودی های استان تصریح کرد: طبق مصوبات ستاد ورود افراد غیربومی تا اطلاع ثانوی به استان کرمان ممنوع شد که این موضوع در خروجی استان یزد با پلاکارد اعلام می شود و همچنین قرار شد از ورود خودروهای با پلاک استان های آلوده از جمله مازندران، قم و گیلان به استان جلوگیری شده و برگشت داده شوند.
استاندار کرمان اضافه کرد: موارد مشکوک کنترل شده در ورودی های استان قرار شد با هزینه های خودشان قرنطینه شوند و رعایت این مصوبه در ورودی شهرستان انار بدلیل ورودی از استان های شمالی کشور، خیلی قاطع خواهد بود. دکتر فدائی با اشاره به کنترل ورودی مسافر به استان کرمان گفت: ستاد مصوب کرد تا به پایانه های مسافربری دستور داده شود که حرکت اتوبوس از استان های آلوده بویژه مازندران، گیلان، قم و اصفهان به استان کرمان تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شود و ورودی های فرودگاه و راه آهن بایستی با دقت و شدت بیشتری کنترل شود.
وی با اشاره به تمهید امکانات درمانی برای مقابله با ویروس کرونا در استان تصریح کرد: بیمارستان افضلی پور به عنوان مرکز اصلی بستری بیماران کرونا در نظر گرفته شده است که خوشبختانه فعلا حدود 100 تخت آن تاکنون اشغال شده است. وی اضافه کرد: بیمارستان پیامبر اعظم(ص) با 30 تخت، بیمارستان فاطمه الزهرا(س) با 120 تخت، بیمارستان الزهرا(س) وابسته به خیریه سجادیه با 100 تخت به عنوان بیمارستان های پشتیبان در نظر گرفته شده است.
استاندار کرمان با تأکید بر اهمیت دوران نقاهت در بیماران کرونایی افزود: هتل کرمان با 100 تخت، هتل آسمان با 80 تخت و مجموعه مهمانسرای امام حسین(ع) با 80 تخت به عنوان مراکز نقاهتگاهی برای بیماران کرونایی در نظر گرفته شده است. استاندار کرمان با اشاره به اهمیت اجرای طرح غربالگری در کشور و استان گفت: اجرای طرح غربالگری از مدتی قبل در برخی از استان های کشور در حال اجرا است و باعث کاهش مراجعه عمومی مردم به مراکز درمانی می شود و در نهایت تخت های بیمارستانی به افراد بیمار و نیازمند اختصاص می یابد.
دکتر فدائی تصریح کرد: خوشبختانه وزارت بهداشت از همان روزهای نخست سایتی برای غربالگری و خودسنجی عمومی درباره میزان احتمال به ویروس کرونا و یا مشکوک بودن ابتلا به این ویروس طراحی کرده است و امکان مناسبی است که در استان فعال شده و هم اکنون مراکزی در سطح استان برای سنجش سلامت عمومی مردم ایجاد شده است.