به گزارش روابط عمومی استانداری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان صبح امروز یکشنبه 10 فروردین ماه در جلسه ویدئو کنفرانس معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با استانداران با اشاره به کنترل 70 ورودی استان کرمان در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی افزود: پیشنهاد استانداری کرمان این است که بجای واژه شهر در "بند 8" دستورالعمل اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی از واژه شهرستان استفاده شود تا مشکل ورود و خروج افراد بومی برای هر حوزه شهرستان پیش نیاید.
دکترمحمد صادق بصیری تصریح کرد: در بحث تعطیلی صنوف، استانداری کرمان خواستار اختیاراتی برای تصمیم گیری در مورد تعطیلی برخی از اصناف است تا نیازهای ضروری مردم در راستای اجرای این طرح به خوبی تأمین شود.
وی با اشاره به کاهش مصرف 30 درصدی بنزین از زمان اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در استان کرمان تصریح کرد: در 24 ساعت گذشته تعداد 47 واحد صنفی در سطح استان پلمب شدند و برای 41 دستگاه خودرو متخلف از اجرای طرح نیز جریمه 500 هزار تومانی صادر شد همچنین 5 دستگاه خودرو نیز توقیف شدند.
به گزارش روابط عمومی استانداری، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور نیز در این در جلسه با اشاره به اهداف اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی گفت: اقدام حداکثری برای کاهش زنجیره شیوع بیماری کرونا و پاسخ به نیازهای ضروری اداره جامعه دو هدف مهم اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در کشور است.
حسین ذوالفقاری افزود: طرح فاصله گذاری اجتماعی یکی از تدابیر دولت برای کاهش ارتباطات اجتماعی و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا با هدف کاهش زنجیره شیوع بیماری کرونا می باشد.
وی در پاسخ به پیشنهاد استان کرمان برای تجدیدنظر در ایجاد محدودیت در ورودی و خروجی شهرستان ها به جای شهرها تصریح کرد: طبق این طرح، خروجی شهرها کنترل نمی شود زیرا کسانی که در مسافرت هستند باید به شهرهای خودشان برگردند بلکه ورودی ها برای جلوگیری از ورود افراد غیربومی کنترل می شوند.
وی اضافه کرد: باتوجه به اینکه مسیر رفت و آمد به برخی از استان ها از داخل شهرها یا کنارگذر این شهرها می گذرد لذا برای جلوگیری از ایجاد معضل در مسیر رفت و آمد در کشور، امکان ایجاد محدودیت در ورودی شهرستان ها امکان پذیر نیست.
معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور در پاسخ به درخواست استانداری کرمان برای اختیارات بیشتر، با درخواست از استانداران برای مدیریت اجرای این طرح در استان ها اظهار داشت: دولت و شخص رئیس جمهور به شدت با ایجاد مشکل و گرفتاری برای زندگی مردم مخالفند و باتوجه به اینکه طرح مذکور مثل اغلب طرح ها در حوزه عملیاتی به صورت صد در صد کامل نیست گفت: از استانداران می خواهیم اجرای این طرح را باتوجه به مسائل بومی مدیریت کنند.
ذوالفقاری گفت: بدلیل ملاحظات اجتماعی، ایجاد محدودیت در کشور تا هفته اخیر به تأخیر افتاد و خوشبختانه اجرای این طرح با استقبال عمومی مواجه شده است ولی برای حفظ این رضایتمندی عمومی نیازمند رفع نیازهای ضروری مردم هستیم و در این راستا استانداران درباره تصمیم گیری در حوزه اصناف اختیارات تام دارند.
وی از مسئولین و استانداران کشور درخواست کرد: تلاش شود موضوعات مربوط به محدودیت ها برای مقابله با کرونا با حداقل حضور پلیس و نهادهای قضایی و با حداکثر اقناع افکار عمومی انجام شود.